Biblioterapia,
Lekcje biblioteczne

Oddział dla Dzieci

ul. Broniewskiego 10C
tel. 32 763 27 53
e-mail: dzieciecy@mbp.chrzanow.pl

  1. Strona główna
  2. »
  3. Dla dzieci
  4. »
  5. Biblioterapia, lekcje biblioteczne

OFERTA ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH I LEKCJI BIBLIOTECZNYCH DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH ORAZ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (KLASY I – VI) NA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE

Zajęcia prowadzone w oparciu o teksty literackie, które zawierają uniwersalne wartości wychowawcze: wskazują prawidłowe wzory postępowania, przedstawiają problem dobra i zła, rozwijają wyobraźnię i wspierają logiczne myślenie. Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 60 min.

W przypadku braku możliwości przybycia na umówiony termin zajęć prosimy o wcześniejsze odwołanie wizyty w bibliotece.

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

  • POSPRZĄTAJMY Z HUMORKAMI – NOWOŚĆ! – zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się, jak dbać o porządek w swoim otoczeniu, porozmawiamy o tym czy sprzątanie może stać się nawykiem i w ogóle… po co sprzątać, czy to ważne i jaki z tego pożytek? Zajęcia na podstawie książki ,,Bałaganiaki’’ Agnieszki Zimnowodzkiej
  • SAMOTNOŚĆ, CZYLI CO? – Zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy na temat samotności i tego kim jest osoba samotna, co możemy zrobić, aby jej pomóc. Czy istnieje sposób na samotność? Zajęcia na podstawie książki ,, Kto pocieszy Maciupka’’ Tove Jansson.
  • POMYŁKA – Spotkanie, podczas którego przedszkolaki przekonają się, że popełnianie błędów – szczególnie przez dzieci – jest naturalne i nie należy się tego wstydzić. Bazując na książce S. Isern „Jestem już duży”, wyruszymy z małym słoniem na zleconą mu przez mamę misję, podczas której odpowiemy sobie na pytanie, czy wszystko musimy robić bezbłędnie. Na te zajęcia zapraszamy dzieci w wieku 4-6 lat.

DLA UCZNIÓW KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • POSPRZĄTAJMY Z HUMORKAMI – NOWOŚĆ! – zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się, jak dbać o porządek w swoim otoczeniu, porozmawiamy o tym czy sprzątanie może stać się nawykiem i w ogóle… po co sprzątać, czy to ważne i jaki z tego pożytek? Zajęcia na podstawie książki ,,Bałaganiaki’’Agnieszki Zimnowodzkiej
  • SUPERMOC: OFFLINE! – NOWOŚĆ! zapraszamy na niezwykłą wyprawę, podczas której odkryjemy, jak wiele ciekawych rzeczy można robić bez komputera! Razem z bohaterem książki „Tata w sieci” P. de Kemmeter’a dowiemy się, jak znaleźć równowagę między światem wirtualnym a realnym. Zajęcia z wykorzystaniem  ITgogli. Zajęcia realizowane w ramach projektu „Zdrowa zabawa – fajna sprawa”, ed. IV. Dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie.
  • POMYŁKA – zajęcia, podczas których uczniowie przekonają się, że popełnianie błędów – szczególnie przez dzieci – jest naturalne i nie należy się tego wstydzić. Bazując na książce S. Isern „Jestem już duży”, wyruszymy z małym słoniem na zleconą mu przez mamę misję, podczas której odpowiemy sobie na pytanie, czy wszystko musimy robić bezbłędnie.
  • SAMOTNOŚĆ, CZYLI CO? – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy na temat samotności. Kim jest osoba samotna, co możemy zrobić aby jej pomóc. Czy istnieje sposób na samotność? Zajęcia na podstawie książki „Samotny Jędruś” Wojciecha Widłaka. Na te zajęcia zapraszamy uczniów z klas I-II szkół podstawowych.
  • APTECZKA NA SMUTKI – wspólnie z dziećmi zastanowimy się co sprawia, że czują się smutni, jak radzić sobie ze smutkiem i jak o tym rozmawiać. Zajęcia na podstawie książki Sarah Christou „Blue. Jaki kolor ma smutek?”

DLA UCZNIÓW KLAS IV – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • SUPERMOC: OFFLINE! – NOWOŚĆ! -zapraszamy na niezwykłą wyprawę, podczas której odkryjemy, jak wiele ciekawych rzeczy można robić bez komputera! Razem z bohaterem książki „Tata w sieci” dowiemy się, jak znaleźć równowagę między światem wirtualnym a realnym. Zajęcia z wykorzystaniem  ITgogli. Zajęcia realizowane w ramach projektu „Zdrowa zabawa – fajna sprawa”, ed. IV. Dofinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie.
  • ODLOT, CZYLI WYOBRAŹ SOBIE – NOWOŚĆ! – zajęcia, podczas których dzieci wyruszą w niezwykłą podróż do wnętrza swojej wyobraźni. Podczas spotkania będziemy odkrywać tajemnice ukryte w książkach, tworzyć własne światy, a także rozwijać umiejętność opowiadania historii. To będzie niezapomniana przygoda, podczas której nauczymy się, że największe skarby znajdują się w naszej głowie.
  • WSZYSTKO DLA LAJKÓW – jak być sobą w mediach społecznościowych to z pewnością trudne wyzwanie. Zapraszamy na  zajęcia z wykorzystaniem książki „Wszystko dla lajków?” Wspólnie zastanowimy się jak uwierzyć w siebie oraz jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

LEKCJE BIBLIOTECZNE

Tematyczne zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z klas I – VI, połączone z warsztatami plastycznymi i zabawami czytelniczymi. Spotkania mają promować literaturę i czytanie, popularyzować bibliotekę jako miejsce wspierające wszechstronny rozwój młodych czytelników. Terminy do uzgodnienia, czas trwania ok. 60 min.

W przypadku braku możliwości przybycia na umówiony termin zajęć prosimy o wcześniejsze odwołanie wizyty w bibliotece.

DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH

  • PORY ROKU: PANI JESIEŃ – NOWOŚĆ! – zapraszamy na kreatywne zajęcia o jesieni, pobudzające wyobraźnie i wzbogacające wiedzę przyrodniczą. Spotkania realizowane w oparciu o tematyczną literaturę popularnonaukową dla dzieci oraz książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień”. Uwaga! Na zajęcia zapraszamy od 16.09.2024
  • PORY ROKU: PANI ZIMA – NOWOŚĆ! – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy o atrybutach zimy, za pomocą jej personifikacji – w koronie z głogu i dzikiej róży, o skroniach przyprószonych szronem, w szklanej sukni, na której mróz namalował fantazyjne wzory… Razem z Panią Zimą wyruszymy w podróż przez ośnieżony las, który zaprowadzi nas do wigilijnego stołu i noworocznych tradycji. Zajęcia pełne ciepła, koncentrujące się na naturze i okołoświątecznych zwyczajach. Uwaga! Na zajęcia zapraszamy od 18.11.2024
  • DRZEWA, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE TLEN – lekcja, podczas której będziemy rozmawiać o niezwykłym znaczeniu drzew w przyrodzie i roli jaką odgrywają również w życiu człowieka. Dowiemy się dlaczego nasza planeta nie byłaby taka sama, gdyby nie rosły na niej drzewa.
  • Z FENKIEM W BIBLIOTECE lekcja biblioteczna dla przedszkolaków odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Głośne czytanie książki M. Grucy i E. Zontek „Przygody Fenka. Biblioteka” wsparte prezentacją multimedialną, zakończone spacerkiem po bibliotece.
DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
  • PORY ROKU: PANI JESIEŃ – NOWOŚĆ! – zapraszamy na kreatywne zajęcia o jesieni, pobudzające wyobraźnie i wzbogacające wiedzę przyrodniczą. Spotkania realizowane w oparciu o tematyczną literaturę popularnonaukową dla dzieci oraz książkę Małgorzaty Strzałkowskiej „Jesień”. Uwaga! Na zajęcia zapraszamy od 16.09.2024
  • PORY ROKU: PANI ZIMA – NOWOŚĆ! – zajęcia dla dzieci, podczas których porozmawiamy o atrybutach zimy, za pomocą jej personifikacji – w koronie z głogu i dzikiej róży, o skroniach przyprószonych szronem, w szklanej sukni, na której mróz namalował fantazyjne wzory… Razem z Panią Zimą wyruszymy w podróż przez ośnieżony las, który zaprowadzi nas do wigilijnego stołu i noworocznych tradycji. Zajęcia pełne ciepła, koncentrujące się na naturze i okołoświątecznych zwyczajach. Uwaga! Na zajęcia zapraszamy od 18.11.2024
  • CZY MOŻNA POGŁASKAĆ PSA – opierając się na książce „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej – Płcińskiej porozmawiamy na temat zwierząt, ich praw oraz szacunku do otaczającej nas przyrody. Podczas zajęć dzieci będą mogły wykonać ciekawą, tematyczną pracę plastyczną.
  • DRZEWA, CZYLI SKĄD SIĘ BIERZE TLEN lekcja, podczas której będziemy rozmawiać o niezwykłym znaczeniu drzew w przyrodzie i roli jaką odgrywają również w życiu człowieka. Dowiemy się dlaczego nasza planeta nie byłaby taka sama, gdyby nie rosły na niej drzewa.
  • KOSMICZNE PROGRAMOWANIE – lekcja biblioteczna, podczas której dzieci zdobędą informacje o Układzie Słonecznym, poznają charakterystykę planet i ciekawostki dotyczące Kosmosu. Zajęcia z elementami kodowania.
  • BASIA W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna dla uczniów odwiedzających po raz pierwszy naszą bibliotekę. Dzieci dowiedzą się jak korzystać z biblioteki i czym charakteryzują się poszczególne działy. Naszą przewodniczką będzie Basia – bohaterka książek Z. Staneckiej i M. Oklejak. W trakcie spotkania spacer po bibliotece.

DLA UCZNIÓW KLAS IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  • CZY MOŻNA POGŁASKAĆ PSA –opierając się na książce „Zwierzokracja” Oli Woldańskiej – Płcińskiej porozmawiamy na temat zwierząt, ich praw oraz szacunku do otaczającej nas przyrody.
  • CYKL ŻYCIA, CZYLI W ŚWIECIE MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ – zajęcia z użyciem teatrzyku Kamishibai, podczas których Leszy, mityczny opiekun lasów, uczy nieprzekraczalnych praw przyrody. Lekcja biblioteczna wprowadzi uczniów w świat słowiańskiej mitologii i jej śladów w dzisiejszych czasach. Wspólnie dowiemy się, z jakich obrzędów wywodzą się takie zwyczaje jak Noc Świętojańska czy topienie Marzanny.
  • PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE – lekcja biblioteczna z zakresu przysposobienia czytelniczego, dla uczniów po raz pierwszy odwiedzających bibliotekę. W ramach lekcji omawiamy poszczególne działy i usługi biblioteczne, przybliżamy zawartość księgozbioru i zasady korzystania z biblioteki. Prezentacja multimedialna oraz spacer po poszczególnych działach bibliotecznych.
  • KSIĄŻKA DAWNIEJ I DZIŚ. DZIEJE PISMA I DRUKU prezentacja multimedialna ukazująca historię książki od czasów najdawniejszych, aż po czasy współczesne. Zajęcia wzbogacone materiałami edukacyjnymi wykonanymi przez młodych czytelników naszej biblioteki.
Scroll to Top