Ekologicznie z biblioteką
Nasza biblioteka złożyła projekt w ramach ogłoszonego przez ENERIS programu grantowego „ZGOK Balin na rzecz lokalnych społeczności” edycja 2022, którego celem była aktywizacja mieszkańców Balina oraz osiedla Kąty do wdrażania pozytywnych zmian w duchu eko i zdrowym trybem życia w miejscu zamieszkania. Dzięki otrzymanemu grantowi filia w Balinie zrealizowała projekt „Ekologicznie z biblioteką”, którego poszczególne działania skupiały się wokół edukacji ekologicznej mieszkańców Balina i nastawione były na bliskość natury, stąd część działań odbywała się na świeżym powietrzu przy budynku biblioteki. W ramach projektu zorganizowane zostano: warsztaty tworzenia eko ogródka, warsztaty rozpoznawania roślin o szczególnych właściwościach dla człowieka i przyrody, warsztaty budowy domków dla owadów z zastosowaniem materiałów ekologicznych, warsztaty tworzenia woskowijek i dwa warsztaty z prawidłowej segregacji odpadów z wykorzystaniem wielkoformatowej gry planszowej Ekobooksik
W ramach projektu oprócz materiałów warsztatowych zakupiono także 5 plansz edukacyjnych związanych z produktami pochodzenia pszczelego oraz ich wykorzystywania w medycynie, odżywianiu oraz kosmetologii, które będą wykorzystywane podczas zajęć związanych z ekologią, przyrodą i rękodzieła z wyrobów pszczelich oraz zestaw edukacyjny dotyczący prawidłowej segregacji odpadów składający się z planszy, kubłów i naklejek do samodzielnego oznaczania odpadów, który wykorzystywany będzie podczas zajęć z edukacji ekologicznej dla dzieci przedszkolnych oraz szkolnych. Wydrukowano również plakat w formie tablicy dotyczący eko ogrodów, która na wiosnę zawiśnie na zewnętrznej elewacji budynku biblioteki przy powstałym eko ogródku i domkach dla owadów – każdy mieszkaniec Balina odwiedzający to miejsce będzie mógł nie tylko zobaczyć jak wygląda życie owadów przy roślinach miododajnych ale i przeczytać o tego typu ogrodach, a być może i zainspirować się do stworzenia własnego przy swoim domu.
Warsztaty tworzenia eko ogródak
Warsztaty z tworzenia eko ogródka przy budynku biblioteki prowadzone przez Martę Głogowską, w których wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego im św. Franciszka w Balinie. W trakcie warsztatów przedszkolaki dowiedziały się czym są eko ogródki, poznały różne rośliny oraz ich właściwości dla środowiska, które następnie same zasadziły w ogródku.
Warsztaty rozpoznawania rośli
Warsztaty z rozpoznawania roślin o właściwościach wpływających na zdrowie i urodę, które prowadziła Marta Głogowska. W trakcie warsztatów omówione zostały podstawowe składniki oraz możliwości wykorzystywania wybranych ziół, dodatkowo każdy z uczestników mógł również samodzielnie wykonać własny mini zielnik wykorzystując do tego kobiałki po truskawkach.
Warsztaty z Ekobooksikiem
Zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej skierowane do najmłodszych, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola św. Franciszka oraz Przedszkola Kreatywne Dzieciaki w Balinie. W trakcie warsztatów dzieci wysłuchały historii Ekobooksika – ekologicznego bohatera, z którym wspólnie uczyły się o tym jak ważna jest segregacja odpadów, jak prawidłowo to robić oraz co się może stać, jeśli o tym zapomnimy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zagrali w wielkoformatowa grę ekologiczną.
Warsztaty budowy domków dla owadów
i tworzenia woskowijek
Do udziału w warsztatach z Piotrem Kozerą czyli DrWow zaprosiliśmy dzieci z dwóch klas 4 ze Szkoły Podstawowej w Balinie. Podczas zajęć z przygotowywania woskowijek, które są ekologicznym zamiennikiem min plastikowych opakowań i folii spożywczej dzieci poznały techniki ich wykonywania przy okazji dowiadując się o różnych właściwościach produktów pochodzenia pszczelego. Podczas zajęć z budowy eko domków dla owadów uczestnicy samodzielnie zbijali, wypełniali oraz ozdabiali powstałe domki. Dwa domki zostały przekazane bibliotece i na wiosnę zostaną umieszczone przy powstałym eko ogródku, pozostałe zawisną na terenie Szkoły.
