GOŚCIE
Elżbieta Augustynek
Elżbieta Augustynek
Gadki Krakowiaków zchodnich. Zalas
Niezwykle skromna, ale bardzo mądra kobieta, żyjąca blisko natury i wiedząca wszystko o ziołach, kwiatach i zwyczajach, twórczynią ludową i miłośniczką tradycji i natury. Elżbieta Augustynek jest
kilkukrotną zwyciężczynią konkursu Cudowna Moc Bukietów w Krakowie Jurorka
w konkursie konkursu na najpiękniejszy bukiet podczas Ziele z Ziół.
Przy tym chętnie dzieli się swoją wiedzą z każdym, kto jej ciekaw!
Agnieszka Bąk
Agnieszka Bąk
Niematerialne dziedzictwo kulturowe zwyczajów i tradycji pielgrzymowania mieszkańców ziemi chrzanowskiej.
Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Podyplomowego Studium Muzeologicznego oraz Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Od wielu lat zajmuje się historią powiatu chrzanowskiego, dziejami rodów mieszczańskich i ziemskich, kulturą, obyczajami. Wiele czasu poświęca historii Fabloku- Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce. Historia to jej pasja, pracując w chrzanowskim muzeum badała lokalną historię, tradycje i zwyczaje. Pozyskała liczne eksponaty opracowując je. Jest autorem, organizatorem i kuratorem wielu wystaw poświęconych ziemi chrzanowskiej. Prowadziła lekcje związane z regionem dla szkół i przedszkoli. Chcąc zarazić swoją pasją i poszerzyć wiedzę mieszkańców wprowadziła zajęcia w terenie związane z historią Chrzanowa i regionu w ramach działalności Muzeum i nie tylko.. Do dzisiaj uczestniczy jako jurorka w wielu konkursach i przeglądach dotyczących historii i kultury ludowej regionu. Autorka licznych artykułów i publikacji. Koordynatorka Koła Historycznego przy Trzebińskim Centrum Kultury. Autorka publikacji „Sanktuarium Matki Bożej w Płokach.” Opracowanie jubileuszowe poświęcone zarysowi dziejów parafii i kościoła; „Wiosna” Opracowanie poświęcone tradycjom i zwyczajom Świąt Wielkanocnych i obrzędów związanych z nadejściem wiosny w zwyczajach, tradycji i przekazach mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Katalogi do wystaw, np. „Na łowy ze św. Hubertem”. Współpracowała: – przy przygotowywaniu filmu „Parafia z sercem” realizowanego przez TVP Kraków o Parafii św. Mikołaja w Chrzanowie – przy powstawaniu filmu reżysera. J. Rachwała Rzeczpospolita Krakowska. Przeprowadziła badania archiwalne oraz wiele wywiadów dotyczących uratowanych przez księdza proboszcza Jakuba Kamieńskiego oraz mieszkańców Chrzanowa dzieci z Powstania Warszawskiego. W bieżącym roku została Osobowością Roku w kategorii Kultura.
Iwona Brandys
Iwona Brandys
Sztuka na pograniczu czyli dziedzictwo artystyczne miasta Jaworzna.
Zawarte we wstępie do znanej pozycji Sztuka Ziemi Krakowskiej, twierdzenie Mariana Korneckiego i Tadeusza Chrzanowskiego mówiące, iż zjawiska kulturowe i artystyczne na trudnym do precyzyjnego określenia obszarze ziemi krakowskiej są stosunkowo proste i jasne, dziś straciło na aktualności. Świadczą o tym choćby badania prowadzone na terenie Jaworzna - obszarze graniczącym ze Śląskiem. Przedmiotem wystąpienia będzie zaprezentowanie różnorodnych przykładów dziedzictwa artystycznego architektonicznego z terenu miasta od średniowiecza po współczesność, w których zaznaczyła się recepcja różnych ponadregionalnych zjawisk ikonograficznych, stylowych, zdobniczych.
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom obroniła w roku 2010 pod kierunkiem prof. Jan K. Jana Ostrowskiego.
Kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna. Zajmuje się opracowywaniem lokalnego i ponadregionalnego dziedzictwa materialnego w tym działalności artystycznej lokalnych twórców. Dorobek prezentowała w licznych wystawach i publikacjach. Prowadzi również działalności z zakresu wystawiennictwa muzealnego i rekonstrukcji historycznych. Jest autorką programów edukacyjnych z zakresu historii sztuki, muzealnictwa i zabytkoznawstwa takich jak m. in. Spotkania ze sztuka ludową, Spotkania ze sztuką sakralną, Laboratorium kultury i sztuki regionu.
Brzeszczanki
Folklorystyczny zespół powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1984 r. Twórczynią zespołu, autorką scenariuszy oraz reżyserem była Zdzisława Chowańcowa. Obecnie przygotowaniem repertuaru oraz pracą z zespołem zajmuje się Zofia Jania. Brzeszczanki poprzez swoją działalność przypominają i kultywują bogatą zwyczajowość; mają opracowanych wiele obrzędów, obyczajów, scenek obrazujących niegdysiejsze wiejskie życie. W ich repertuarze znajdują się również tańce i piosenki ludowe, a w swych zasobach posiadają kilka oryginalnych strojów brzeszczańskich. Zespół wielokrotnie był nagradzany i wyróżniany. Uczestniczy w brzeszczańskich imprezach okolicznościowych, a także w różnorodnych konkursach i przeglądach poza granicami naszej gminy. Najcenniejszym osiągnięciem zespołu było zdobycie I miejsca na Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej (2007 r.) .
Halina Duda
Suzoje
Prezentacja multimedialna zwyczaju ostatkowego. Grupa dorosłych mężczyzn, kawalerów, przebrana za przybyszów z innego świata w kożuchach i specjalnych czapkach, wyposażona w laski z twarzami wysmarowanymi sadzami. Wypowiadają oracje na opak. Suzoje odwiedzają domostwa w ostatnie dni karnawału, aby przynieść mieszkańcom pomyślność, powodzenie i urodzaj. Prezentacja przygotowana przez Fundację Inicjatywy Społecznej i Dziedzictwa Kulturowego.
Robert Garstka
Robert Garstka
Cudze chwalicie swego nie znacie - obrzędowość doroczna
Zaprezentuje kilka ciekawych i mało znanych tradycji występujących nadal na terenie Zagłębia Dąbrowskiego m.in misie, pękanie skał, turki.
Pracownik Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, fotograf, etnograf, regionalista. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Społeczny opiekun zabytków. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury oraz nagrodą Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP za dokumentację zdjęciową do publikacji „Miejsca pamięci w Będzinie”. Autor książki „Będziński pejzaż frasobliwy”, oraz albumów fotograficznych „Dom wieczności”, „Przydrożni świadkowie wiary” i „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”. Współpomysłodawca badawczych projektów etnograficznych: „Tropem Kolberga”, „Tropem Badaczy Zagłębia Dąbrowskiego” oraz „Mapa Obrzędowa Górnego Śląska”.
Teresa Jankowska
Teresa Jankowska
Panel dyskusyjny - moderator
Z wykształcenia architektka wnętrz, z wyboru animatorka, trenerka, superwizorka, edukatorka, samorządowiec. Zaangażowana w działania związane z animacją społeczno-kulturową, edukacją kulturową, dokumentalistyką społeczną, rewitalizacją i ekonomią społeczną (Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne, Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, Synapsy – Bardzo Młoda Kultura). Fascynuje ją związek kultury i miejsca. Współpracuje z instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi. Zatrudniona w Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie.
Krzysztof Kulik
Krzysztof Kulik
Opuszczone, ale nie zapomniane
Prelekcja na temat szeroko pojętej miejskiej eksploracji, którą w tym przypadku skupię głównie o tereny wiejskie. Opowiem o tym jak się do niej przygotować, jak znajdywać obiekty. Przedstawię kilka relacji z moich wypraw oraz pokażę co można znaleźć w takich miejscach.
Na co dzień jestem studentem Energetyki na Politechnice Śląskiej i mieszkańcem Dąbrowy Górniczej, ale w wolnych chwilach uskuteczniam badanie historii regionu. Staram się zachować pamięć o zapomnianych i porzuconych miejscach z naszych rejonów na zdjęciach – o drewnianych chatkach, wygaszonych zakładach pracy, zapomnianych młynach czy żydowskich cmentarzy. Początkowo zwiedzałem jedynie najbliższą część Zagłębia – Sosnowiec, Dąbrowę, Będzin. Z biegiem czasu zacząłem wybiegać coraz dalej, pod Olkusz, Myszków czy Pyrzowice. Uskuteczniam również wyjazdy w dalsze rejony kraju w poszukiwaniu opuszczonych perełek – byłem już w podkarpackich cerkwiach, poligonach na zachodzie od Legnicy czy w radzieckich bazach w Berlinie. Poza tym w bardziej konwencjonalny sposób badam również historię mojego miasta Dąbrowy Górniczej – robię zdjęcia starym kamienicom, ich klatkom schodowym, czasami zagaduje mieszkańców o ciekawe historie z nimi związane, od czasu do czasu robię fotoreportaże z wnętrza czynnych budynków. Od tego roku jestem również wolontariuszem skansenu w Chorzowie gdzie przy okazji imprez oprowadzam ludzi i pokazuje tajniki młynarstwa oraz wiatracznictwa.
Zbigniew Matuszczyk
Zbigniew Matuszczyk
Dzieje Sławkowa i jego najcenniejsze zabytki.
Przedstawię dzieje Sławkowa, jednego z najstarszych miast w Zachodniej Małopolsce, na tle Sławkowskiego Klucza Ziemskiego należącego do biskupów krakowskich. Pokażę również najciekawsze zabytki Sławkowa, godne uwagi turystów zwiedzających to miasto. Potem biografia
Podpułkownik rezerwy WP, doktor, historyk wojskowości, badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, urodził się 25 września 1958 roku w Sławkowie. W 1977 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Następnie wstąpił do zawodowej służby wojskowej. W 1981 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. W 1987 roku otrzymał tytuł zawodowy magistra historii, a w 1994 roku obronił w Wojskowym Instytucie Historycznym dysertację doktorską i otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie muzealnictwa. W okresie służby wojskowej pełnił różne funkcje w jednostkach wojskowych i instytucjach centralnych MON; zajmował się historią wojskowości, muzealnictwem i kultywowaniem tradycji oręża polskiego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z tej dziedziny, m.in. poradnika dla kustoszy sal tradycji: „Organizacja i wykorzystanie sal tradycji w Siłach Zbrojnych RP: poradnik” (Warszawa 2011). Wieloletni członek Komisji Historycznej ds. Symboliki Wojskowe w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jest pomysłodawcą i projektantem nowych wzorów honorowej broni białej, odznak, sznurów itp., wprowadzonych do systemu wyróżnień Sił Zbrojnych RP w 2010 roku.
Od najmłodszych lat członek Towarzystwa Miłośników Sławkowa. W 1969 roku współorganizował Muzeum Regionalne w Sławkowie. W 1977 roku uporządkował i przekazał do muzeum XIX-wieczne akta miejskie przewidziane do likwidacji. Historyk-regionalista, współautor książek: „Dzieje Sławkowa” (Kraków 2001); „Sto lat pod wezwaniem św. Floriana” (Sławków 2005); „Republika Sławkowska 1905 roku” (Sławków 2005); „Architektura dawnego Sławkowa – 720 lat miasta Sławkowa 1286–2006” (Sławków 2006); „Przez Sławków do niepodległej Polski. Legiony Polskie w Sławkowie i Zagłębiu Dąbrowskim” (Sławków 2010; Sławków 2014 wydanie II rozszerzone); „Architektura dawnego i współczesnego Sławkowa. 725 lat praw miejskich Sławkowa 1286–2011” (Sławków 2011), oraz przygotowywanej publikacji źródłowej prezentującej „Inwentarze klucza sławkowskiego z XVII i XVIII wieku”. W 2004 roku zainspirował przywrócenie historycznej nazwy „Austeria Miejska” rewitalizowanej XVIII-wiecznej karczmie. W latach 2005–2006 brał czynny udział w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy Sławkowem a Hornim Slavkovem w Republice Czeskiej, co zaowocowało podpisaniem umowy o współpracy miast partnerskich. W 2011 roku zaproponował i po konsultacjach z Grzegorzem Jaszczurą opracował i opisał symbole (herb, chorągiew, barwy i flaga) Zagłębia Dąbrowskiego. W 2013 roku zainspirował władze samorządowe Sławkowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Olkusza i Bolesławia do wspólnych obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim i aktywnie uczestniczył w ich zorganizowaniu. W 2014 roku był jednym z współpomysłodawców oraz czynnym uczestnikiem Zagłębiowskiego Komitetu Obchodów 100 Rocznicy Utworzenia Legionów Polskich. Współautor wystawy „Zagłębiacy i Ślązacy w Legionach Polskich” zorganizowanej przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
W 2011 roku za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury otrzymał Nagrodę Starosty Będzińskiego .Od 2014r. jest radnym Rady Miejskiej w Sławkowie.
Roman Madejski
Roman Madejski
Tradycja dziadów wielkanocnych na Kątach. Archiwalne zdjęcia ze strojami.
Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie. Przewodniczący Rady Osiedla Kąty w Chrzanowie. Z dziada pradziada związany z Osiedlem Kąty. Pasjonat – regionalista. Zbiera materiały dotyczące Kątów od mieszkańców tego Osiedla, a także z innych dostępnych źródeł. Materiały są zamieszczone
w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Chrzanowie. Prowadzi na Facebooku fanpage ,, Osiedle Kąty – Historia”. Z własnej diety radnego wydaje gazetkę, informując mieszkańców swego osiedla o tym, co aktualnie dzieje się w urzędzie i całej gminie.
Agnieszka Oczkowska
Agnieszka Oczkowska
Ziemniaki dawniej z garnka nie wychodziły - o tradycyjnym pożywieniu i jego funkcjonowaniu we współczesnych uwarunkowaniach.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie (specjalność etnologiczno – folklorystyczna), etnolog w Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Ukończyła również podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce. Jako jurorka uczestniczy w wielu konkursach i przeglądach dotyczących kultury ludowej. Współpracuje z lokalnymi twórcami, instytucjami, stowarzyszeniami, zespołami folklorystycznymi i Kołami Gospodyń Wiejskich. Autorka koncepcji oraz koordynatorka projektu badawczego dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn.: „Herody, raj, szopka …- formy kolędowania w Zachodniej Małopolsce. Efektem projektu jest wydawnictwo wzbogacone płytą będące próbą uchwycenia i dokumentacji już coraz rzadziej praktykowanych zwyczajów kolędniczych w miejscowościach należących do powiatu chrzanowskiego. Publikacje jej autorstwa ukazały się m.in. w wydawnictwach: „Ślad tradycji w Skansenach Małopolskich” w ramach projektu Skansenova, Etnografowie i Ludoznawcy Polscy”, „Dziedzictwo Krakowiaków Zachodnich i pogranicza Krakowsko- Śląskiego”, „Libiąż miasto pogranicza…”, w Roczniku „Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny” oraz biuletynach SMNWP.
Grzegorz Onyszko
Grzegorz Onyszko
Zmiany przynależności administracyjnej Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski na przestrzeni wieków (do 1999 roku).
W wystąpieniu chcę pokazać zmiany terytorialne i administracyjne zachodzące w regionie Zachodniej Małopolski na przestrzeni wieków . Pokażę zmianę i wyjaśnię pojęcie terytorium Zagłębia Dąbrowskiego oraz zachodzące zmiany administracyjne w okresie od lat 70. XIX wieku do lat 70 XX wieku.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych muzeologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk, muzealnik, regionalista, Instruktor Krajoznawstwa Regionu, Przewodnik miejski i terenowy po województwie śląskim; W jego dorobku są następujące publikacje i artykuły: „Franciszek Maria Lancii. O mariażu neogotyckiej architektury z przemysłem”wydanej Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej w 2012 r. (której jest współautorem), „Chrzest bojowy legionistów – Zagłębiaków pod Krzywopłotami” wydany w ramach publikacji pt. „Zagłębiowskie szkice monograficzne. – Zagłębiowskie drogi do niepodległości”. Z. IV (2014), „Żydowskie życie społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturalne w Zagłębiu Dąbrowskim i na obszarach ościennych w latach 1877 – 1939″opublikowany w wydawnictwie po konferencyjnym z 2011 r. pt. „Żydzi na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Historia. Kultura Zagadnienia konserwatorskie”, Śladami sosnowieckich Żydów cz. 1 Krajoznawcy Górnośląskim, nr 28, oraz komunikat pt. Legioniści z Będzina w wydawnictwie po konferencyjnym pt. „Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim”. Jest również autorem wielu artykułów czy wypowiedzi rocznicowych w wielu czasopismach i codziennej prasie („Nowe Zagłębie”, „Twoje Zagłębie”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Wyborcza”).
Grzegorz Orłowski
O potrzebie ochrony krakowskiej świadomości regionalnej
Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyłem na tej uczelni studia z zakresu historii. Początkowo pracowałem w oświacie oraz w biurze parlamentarnym znanego historyka prof. Jerzego Zdrady. Od 2000 r. jestem pracownikiem Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie (z siedzibą w Wieliczce), obecnie pełnię tam funkcję archiwisty – głównego specjalisty w referacie informacji i sprawdzeń. W minionych latach miałem zaszczyt współpracować w IPN ze śp. prof. Januszem Kurtyką oraz z prof. Ryszardem Terleckim. Od czasów studenckich interesuję się historią regionalną ziemi krakowskiej, byłem uczniem prof. Feliksa Kiryka i współautora monografii historycznej Jaworzna dra Jerzego Zawistowskiego (promotora mojej pracy magisterskiej). W latach dziewięćdziesiątych byłem związany z kilkoma regionalnymi towarzystwami społeczno-kulturalnymi, pełniłem funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej a także należałem do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR”, Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Trzebini i Ruchu Społeczno-Samorządowego w Chrzanowie. W latach 1991-1992 należałem do Unii Demokratycznej w Chrzanowie, od 2016 r. jestem członkiem NSZZ „Solidarność” w moim instytucie. Od 2004 r. mieszkam w okolicy Brzeska choć urodziłem się w Chrzanowie. W okresie mojej aktywności w Krzeszowicach przyczyniłem się do powstania dwumiesięcznika „Ziemia Krzeszowicka”, w którym zamieszczałem krótkie teksty o walorach krajoznawczych zachodnich okolic Krakowa. Od kilkunastu lat interesuję się pomologią i ampelografią oraz dziejami winogrodnictwa na ziemiach polskich.
Marek Piotrowski
Marek Piotrowski
Małopolska czy Śląsk - Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej
- w tym, m.in. krótka historia rzeczonej Małopolski Zachodniej oraz granice i zasięg terytorialny Ziemi Będzińskiej i skrócony opis wybranych walorów, w tym: charakterystyczne cechy muzyki oraz wybrane szczegóły tektoniki, tańce, instrumentarium, stroje regionalne i pozostałe, jeśli starczy mi czasu
Etnomuzykolog, kompozytor. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Etnomuzykologiczne studia podyplomowe na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. jest członkiem polskiej sekcji Rady Ekspertów CIOFF tj. Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej oraz Polskiego Seminarium Etnomuzykologicznego w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z ogólnopolskimi i międzynarodowymi festiwalami folklorystycznymi oraz muzycznymi. Jest autorem licznych opracowań muzycznych oraz artykułów specjalistycznych m. in. z zakresu polskiej kultury muzycznej. Autor publikacji „Ziemia Będzińska. Walory etniczne Małopolski Zachodniej”.
Dobrawa Skonieczna-Gawlik
Dobrawa Skonieczna-Gawlik
Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego
Wystąpienie poruszy kwestie badań etnograficznych prowadzonych w ostatnich latach na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Omówione zostaną: tematyka, zakres i metodologia prowadzonych badań, kwestie związane z pracą badacza terenowego, efekty prowadzonych badań oraz perspektywy dalszych działań. Prelegentka zastanowi się również nad dziedzictwem kulturowym Zagłębia i koniecznością jego utrwalania oraz dokumentacji.
Etnolog, etnograf, kustosz, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania ochroną dóbr kultury na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 2002 do chwili obecnej związana z muzealnictwem (Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Muzeum Saturn w Czeladzi). Od początku swej działalności na gruncie etnografii współpracuje z instytucjami, ośrodkami naukowymi, organizacjami samorządowymi, stowarzyszeniami, zespołami folklorystycznymi i placówkami edukacyjnymi województwa śląskiego, publikuje artykuły w prasie lokalnej, samorządowej, w czasopismach społeczno-kulturalnych, wydawnictwach specjalistycznych oraz na portalach internetowych. Dokumentuje sztukę ludową, wytwórczość rękodzielniczą i działalność folklorystyczną, organizuje wystawy, prowadzi warsztaty pokazujące ginące zawody współpracując z twórcami w całej Polsce. Prowadzi badania i opracowuje materiały dotyczące obrzędowości dorocznej oraz rodzinnej, budownictwa, stroju, tradycyjnej kuchni regionalnej mieszkańców pogranicza małopolsko-śląskiego. W latach 2014-2016, jako koordynator merytoryczny, wraz z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach realizowała projekty badawcze „Tropem Kolberga– etnograficzne badania terenowe Zagłębia Dąbrowskiego” oraz „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”, które prowadzone był w ramach programów MKiDN. Efektem projektów jest obszerna publikacja, wzbogacona fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, omawiająca dawne i teraźniejsze aspekty tradycyjnej kultury mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów i obrzędów dorocznych oraz rodzinnych. Laureatka wyróżnienia Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury (2007), stypendystka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2009) oraz Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami (2013).
Barbara Stanek-Wróbel
Barbara Stanek-Wróbel
Zmiany w przebiegu granicy powiatów olkuskiego i chrzanowskiego - życie mieszkańców. Granica kordonu czy życie w zaborach miało wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny mieszkańców tych powiatów
Prezes PTTK Oddział w Olkuszu, przewodnik terenowy i jurajski, społeczny opiekun zabytków i strażnik ochrony przyrody, Instruktor przewodnictwa, Instruktor Krajoznawstwa regionu i Polski ,instruktor ochrony zabytków , instruktor ochrony przyrody. Członek Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK w Warszawie.
Jan Piotr Strzemecki
Chrzanów i chrzanowianie
Urodził się w 1943 roku (w Chrzanowie). Tutaj kończył męską Powszechną Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicz przy kościele parafialnym i Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Chrzanowie. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. W początkach lat dziewięćdziesiątych XX wieku rozpoczął publikowanie artykułów historycznych w chrzanowskiej prasie lokalnej. Było ich co najmniej kilkadziesiąt. O mieszkańcach, rodzinach i rodach chrzanowskich, właścicielach miasta, T.G. Sokół, cmentarzach wojennych, powstaniach itd. Autor dwóch publikacji: „Ulica i place miasta Chrzanowa” z 2009 r. oraz „Mieszkańcy miasta Chrzanowa – spis 1791 roku” z 2017 r.
Agnieszka Szymula
Agnieszka Szymula
Wisła – wodna granica. Tożsamość kulturowa mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego
Przedstawienie koncepcji i realizacji projektu Muzeum Miejskiego w Tychach, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Magister etnologii, kustosz w Dziale Etnologii Muzeum Miejskiego w Tychach. Ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Filii w Cieszynie oraz podyplomowe: Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w 2008 r. (realizacja projektu Zebranie i opracowanie materiałów dokumentujących rok obrzędowy na historycznej ziemi pszczyńskiej). Prowadzi działania badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie z zakresu szeroko pojętej kultury tradycyjnej obszaru woj. śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem historycznej ziemi pszczyńskiej. Autorka wykładów, artykułów i publikacji dotyczących śląskiej kultury ludowej oraz scenariuszy wystaw etnograficznych, m.in.: „My i nasi sąsiedzi. Stroje ludowe w woj. śląskim”, „Strój ludowy w Tychach i okolicy”, „Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej” (nagrodzona Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2012 w kategorii „wystawy”), „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej” (wyróżniona w konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2016 w kategorii „wystawy”). Autorka koncepcji oraz koordynatorka projektów badawczych dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej” oraz „Wisła – wodna granica. Tożsamość kulturowa mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego”, realizowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach. Ponadto organizatorka wycieczek edukacyjnych propagujących dziedzictwo kulturowe woj. śląskiego (projekty: Pokażę Ci Górny Śląsk, Pokażę Ci ziemię pszczyńską, Szlakiem tyskich kościołów) oraz cyklu Spotkań z Tradycjąprezentującego tradycje historycznej ziemi pszczyńskiej i ziem sąsiednich. Jest także inicjatorką, realizatorką i komisarzem ogólnopolskich konkursów: Święty Franciszek w sztuce ludowej oraz Św. Krzysztof w sztuce ludowej.