17 listopada 2017 |
9:00 - 18:00 Stoiska pokazowe wiosek tematycznych
Bolęcin - Wioska pod Skałą
Hol - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
Bolęcin – miejscowość tematyczna, której powstanie związane jest z unikatowym pomnikiem przyrody nieożywionej – Skałką Triasową zwaną Kamieniem, która powstała 215 mln lat temu na dnie ciepłego triasowego morza. Temat przewodni miejscowości to skały i kamienie, ich właściwości magiczne i lecznicze oraz związane z nimi wierzenia, baśnie, legendy i przesądy. Wioska pod Skałą specjalizuje się w organizacji różnych form aktywnego wypoczynku z wykorzystaniem dziedzictwa przyrodniczego i historycznego wsi Bolęcin . Nasza oferta obejmuje m.in. gry terenowe, gry fabularne, plenerowe lekcje geologii, przyrody i historii, questy, larpy, zajęcia i warsztaty na mobilnym stanowisku geologiczno-paleontologicznym.
Opis stoiska
Na stoisku Wioski pod Skałą zaprezentowane zostaną:
– stroje i rekwizyty animacyjne wykorzystywane w grach terenowych,
– makieta triasowego morza,
– kolekcja skał , skamieniałości oraz minerałów z Bolęcina i okolic,
– przykłady rękodzieła i twórczości ludowej,
– przysmaki m.in. wyroby piekarnicze i ciastkarskie, w tym specjalność Wioski – różnosmakowe Paluchy Skalnego Olbrzyma.
"Dulowa. Zaginiona Wioska”
Hol - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
…Dawno, dawno temu, w sąsiedztwie niewielkiej wsi Dulowa, gdzieś wśród pól, znajdowała się piękna i malownicza osada Łaziska. Nazwano ją tak na pamiątkę wykarczowanego niegdyś gęstego lasu. Jej właścicielami byli zgodni małżonkowie, którzy po kilku latach małżeństwa doczekali się upragnionej, pięknej córki……
Jest to fakt autentyczny, potwierdzony bibliografią.
Nieistniejące już dzisiaj Łaziska sąsiadowały z Dulową a granicą była rzeka o nazwie Baba. Łaziska rozciągały się pomiędzy Dulową a Młoszową. Niegdyś Baba była wielką rzeką, dzisiaj pozostał tylko strumyk i niczym nieskażony teren z pozostałością trawy morskiej, chronionych roślin i starych drzew.
„Dulowa. Zaginiona Wioska” jest bowiem myślą przewodnią, symbolem całego nieistniejącego świata, zaginionych zawodów, zaginionych przedmiotów, potraw, zwyczajów, sztuki ludowej, tradycji, zabaw, roślin, śladów, które przepadły, ale…
Celem naszej działalności jest:
– promowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych aktywnego stylu życia, zdrowych nawyków żywieniowych, oraz postaw proekologicznych
– edukacja regionalna „ Ocalić od zapomnienia”
– ożywianie gospodarki wsi, oraz integracja społeczności
Nasza oferta skierowana jest do zorganizowanych grup dzieci, młodzieży i dorosłych, obejmuje m.in. warsztaty interaktywne, warsztaty pokazowe, questy, gry terenowe, pokazy scenek różnych zaginionych zawodów w plenerze i sali.
Opis stoiska
Na stoisku Wioski zaprezentowane zostaną:
– ziołowy zakątek
– zapiecek piekarza
– promocja nowego Gospodarstwa Agroturystycznego w Zaginionej Wiosce
– stolik promocyjny MT Dulowa
Kaśka i Jasiek zapraszają na rarytasy z Zagórza - Wioska u Źródła
Hol - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
Opis stoiska
Na stoisku Wioska u Źródła zaprezentowane zostaną:
– zestawy ciast domowych, kawa, herbata ze źródlanej wody,
– domowy chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym
– gospodynie z Zagórza zdradzają przepisy na kulinarne specjały
– stroiki adwentowe i świąteczne
– rożki lawendy
– lawenda na pniu brzozy otoczona mchem
– filcowe dekoracje do każdego domu
8:00 - 20:00 Stanowisko Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Ziemi Chrzanowskiej
Księgi z parafii Św. Mikołaja w Chrzanowie
Dział Czytelń i Multimediów - piętro Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
9:00 - 18:00 Warsztaty genealogiczne
W poszukiwaniu swoich korzeni - pogotowie edukacyjne
Dział Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa parter(Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
Szukasz korzeni swojej rodziny? Tworzysz jej drzewo genealogiczne? Chcesz dotrzeć do źródeł, dzięki którym lepiej poznasz losy swoich krewnych? Informacje o naszych przodkach są ukryte w archiwach państwowych i kościelnych, ale i nie tylko. Warsztaty genealogiczne pomogą w dotarciu do tych cennych zasobów, dzięki którym poszukiwania własnych korzeni staną się ekscytującą i wciągającą przygodą.
9:00 - 18:00 Warsztaty etnograficzne
A może tu było morze? - warsztaty geologiczno paleontologiczne
Oddział dla Dzieci - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię geologiczną najbliższej okolicy, przeniosą się w czasie do triasu, jury i kredy; dowiedzą się jakie stworzenia żyły na lądzie a jakie pływały w morzu, poznają skały,skamieniałości i minerały występujące na terenie Ziemi Chrzanowskiej m.in. skamieniałe amonity, małże, ząb rekina oraz słynne „kamienie piorunowe” czyli szczątki belemnitów; dowiedzą się jak można odczytywać „przeszłość” zapisaną w skałach, poznają legendy, baśnie oraz wierzenia ludowe i rytuały związane z kamieniami. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli pomalować gipsowy odlew skamieniałości.
Czerwone korale - warsztaty etnograficzne
Oddział dla Dzieci - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię stroju regionalnego, od odświętnego ubioru chłopów podkrakowskich wsi do roli polskiego stroju narodowego, uczestnicy zdobędą wiadomości na temat tradycyjnej krakowskiej biżuterii oraz jej symboliki. Dowiedzą się jaką wartość miały prawdziwe korale oraz jak dawniej tworzono ich imitacje. Kolejnym etapem będą warsztaty gdzie dzieci będą malować paciorki i komponować korale do stroju krakowskiego. Własnoręcznie wykonane prace będą efektowną ozdobą.
My jesteśmy krakowiacy!
Oddział dla Dzieci - parter (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
Zapraszamy na warsztaty plastyczne „My jesteśmy krakowiacy” inspirowane polską kulturą ludową, a w szczególności krakowskim strojem ludowym. Najważniejsze elementy stroju krakowskiego dzieci pięknie ozdobią za pomocą wstążeczek, guziczków i lśniących cekinów.
8:00 - 20:00 Stanowiska do przeglądania archiwów online
Dział Czytelń i Multimediów piętro (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów)
Księgi multimedialne sołectw Gminy Chrzanów nie pokazują one miejscowości przez historię czy walory turystyczne, ale przez codzienność życia. Są zaproszeniem do rozmowy z sąsiadem o pasji, zainteresowaniach, zwykłych dniach życia w małym środowisku.
Pod Gruszą za Albinem – Księga Multimedialna Luszowic
Drzewa, Krzaki, Ptaki – Księga Multimedialna Balina i Okradziejówki
Zwykli – Niezwykli – Księga multimedialna Pogorzyc
Słowa w Sieci – Księga multimedialna Płazy
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej To zbiór dokumentów, fotografii, listów, pamiętników oraz relacji i wspomnień mieszkańców ziemi chrzanowskiej.
8:00 - 20:00 Pokazy filmów promocyjnych Śląska, Małopolski oraz powiatu chrzanowskiego, pokaz filmów prelegentów – sala projekcyjna piętro
9:00 - 18:00 Punkt Informacji Turystycznej - piętro
18 listopada 2017 |
10:00 - 16:00 Warsztaty Etnograficzne
Warsztaty haftu - Dom małomiasteczkowy z Chrzanowa
W trakcie trwania Forum, na stoisku Stowarzyszenia Lud-Art prezentowane będą różnorodne techniki rękodzielnicze (m.in. haft ludowy, frywolitka, szydełkowanie). Będzie również możliwość wsparcia działalności organizacji poprzez zakup przedmiotów rękodzieła artystycznego wykonanych przez członkinie Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła. Stowarzyszenie prowadzi bardzo bogatą i aktywną działalność wystawienniczą i dydaktyczną – to dziesiątki wystaw zbiorowych o różnorodnej tematyce, warsztatów oraz prezentacji wykonywania haftów i koronek, przybliżających znaczenie rękodzieła ludowego i artystycznego w polskiej tradycji i kulturze.
Warsztaty tworzenia ozdób choinkowych - Chałupa z Bęczyna
Papier i nożyczki. Tak niewiele potrzeba, żeby stworzyć prostą ale efektowną ozdobę choinkową. Ludowe dekoracje świąteczne cieszą się coraz większą popularnością. Materiały, z których są zrobione są proste, ale techniki wykonania trzeba się nauczyć.
W jaki sposób je wykonać, pokażą Pani Kasia i pani Sylwia podczas warsztatów bożonarodzeniowych w Wygiełzowie. Pani Katarzyna Adamczak i pani Sylwia Adamczak-Kucharska. Mają głowy pełne pomysłów i z rozmachem je realizują, czerpiąc jednocześnie garściami z rodzinnej tradycji i kultury regionu. Przede wszystkim zajmują się plastyką obrzędową, bibułkarstwem i zielarstwem.