Prelegenci

Prelegenci

Robert Garstka

Robert Garstka

Fotograf, etnograf, regionalista. W swoje pracy zawodowej zajmuje się głównie kulturą ludową, ze szczególnym naciskiem na obrzędowość doroczną na Śląsku i w Małopolsce. W polu zainteresowań znajduje się także: mała architektura sakralna, tradycyjne budownictwo ludowe i zabytkowe pomniki nagrobne. Członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, społeczny opiekun zabytków, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Goczałkowic- Zdroju.

Iwona Brandys

Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom obroniła w roku 2010 pod kierunkiem prof. Jan K. Jana Ostrowskiego. Kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna. Dorobek prezentowała w licznych wystawach, publikacjach i działaniach edukacyjnych. Prowadzi działalność badawczą z zakresu z historii sztuki miasta na terenie Jaworzna i pogranicza śląsko-małopolskiego oraz naukową z zakresu polskiej sztuki i krytyki artystycznej okresu międzywojennego. Jest również plastykiem specjalizującym się w aranżacjach wystawienniczych i rekonstrukcjach. Z powodzeniem łączy działalność naukową, edukacyjna i artystyczną. Jest autorką programów edukacyjnych z zakresu sztuki sakralnej i ludowej, art brut, a także scenografii i teatru.

Ewelina Mędrala-Młyńska

Etnolożka. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kierownik Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego od 2018 roku. Pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu na film etnograficzny „EtnoKadr”, koordynatorka i autorka projektu VII Konkursu Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki”, który został wyróżniony w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku 2018 przez Marszałka Województwa Śląskiego. Autorka i koordynatorka projektów „Podróże wycinanek”, „Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej”, „Janina Plucińska-Zembrzuska – konserwacja kolekcji” dofinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowanych w latach 2019-2021. Autorka artykułów publikowanych w Rocznikach Muzeum Częstochowskiego – m.in o nowych mediach w muzealnictwie, Janie Lamęckim, rzeźbiarzu z Dąbrowy Zielonej.

Dobrawa Skonieczna-Gawlik

Etnolog, etnograf, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania ochroną dóbr kultury na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2002-2020 związana z muzealnictwem (Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz Muzeum Saturn w Czeladzi). Od 2020 roku pracownik Wydziału Kultury i Promocji UM w Sosnowcu. Autorka i współautorka wielu artykułów i tekstów związanych z szeroko pojętą kulturą tradycyjną m.in. : „Tropem badaczy Zagłębia Dąbrowskiego”, Regionalny Instytut Kultury, Katowice 2016; W roku 2019 odznaczona oznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz srebrną odznaką honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Monika Dudek

Etnolog, regionalistka, miłośniczka folkloru, animatorka kultury, pieśniarka i tancerka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie dokumentacji tradycyjnych pieśni ludowych na terenie gminy Krzeszowice (2013 i 2020). Laureatka nagrody głównej Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK (2014 i 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych Sabałowe Bajania (I miejsce w 2014 i w 2018) oraz Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (II miejsce w 2015). W 2018 roku wraz z Danielem Kublerem nagrała płytę “Daleko ta brat na wojnie? Zapomniane pieśni podkrakowskich wsi”.
Liderka Kapeli Dudek Lewicki, z którą w 2015 roku. Laureatka nagrody głównej Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2014).  Autorka książki Powiat Krakowski. Paleta barw, smaków i tradycji. Kwalifikowana instruktorka polskich tańców ludowych i narodowych, choreograf Zespołu Tańców Świata ZDROJANIE (Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach).

W 2017 roku wyróżniona honorowym odznaczeniem “Zasłużony dla kultury polskiej” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Małgorzata Pietrzak

Małgorzata Pietrzak

Magister kulturoznawstwa (Uniwersytet Śląski). Od 2006 roku związana zawodowo ze Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, funkcjonującym obecnie jako dział Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego. Przez badania i popularyzację takich elementów kultury tradycyjnej jak śląski strój ludowy, tradycyjne włókiennictwo czy inne aspekty życia codziennego, dąży do budowania i wzmocnienia poczucia zakorzenienia mieszkańców województwa śląskiego. Zwolenniczka koncepcji interpretacji dziedzictwa. Autorka artykułu pt. „Zabytkowe kołowrotki przędzalnicze w muzeach województwa śląskiego. Wybrane zagadnienia praktyczne” opublikowanego na łamach „Rocznika Muzeum «Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie»” 2020, t. 8. Opracowuje projekty edukacyjne („Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”), wystawy („W co się dawniej łoblykano. Śląski strój ludowy jako element dziedzictwa kulturowego regionu”), wygłasza prelekcje, prowadzi warsztaty itd. Przędzie, szyje, maluje.

Ewa Cudak

Ewa Cudak

Wieloletni pracownik instytucji samorządowych. Na przestrzeni lat specjalista w zakresie oceny i kontroli projektów unijnych oraz doradca w aplikowaniu o środki unijne. Specjalista w zakresie prawa zamówień publicznych. Auditor procesów. Trener/szkoleniowiec. Pedagog, absolwent licznych studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i audytu, zarządzania projektami, zarządzania personelem, prawa pracy, zamówień publicznych, Public Relations. Autorka publikacji naukowych, recenzji, poradników i przewodników.

Agata Krajewska

Agata Krajewska

Agata Krajewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach i doktorantką Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także pracownikiem Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W ramach pracy naukowej i zawodowej zajmuje się folklorem muzycznym Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska oraz opracowuje merytorycznie archiwalne zbiory Adolfa Dygacza. Jest współautorką i kuratorką wystawy biograficzno-muzycznej Życie jako pieśń. Z teki profesora Adolfa Dygacza (2020), a także autorką licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, w których porusza tematy związane z folklorystyką, muzykologią i edukacją muzyczną dzieci. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymała Stypendium Prezydenta Miasta Będzina, Stypendium Starosty Powiatu Będzińskiego, stypendium Rektora UŚ dla najlepszych doktorantów, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii twórczość ludowa, Stypendium Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZaiKS.

Genowefa Frąs

Genowefa Frąs

Moja twórczość skoncentrowana jest na kulturze ludowej Jaworzna w dziedzinie OBRAZU MOTYWÓW LUDOWYCH SKONCENTROWANYCH w dzielnicy Jaworzno -Niedzieliska w latach 1900-1950, Jest to obszar na skraju kultury Krakowiaków Zachodnich a Śląska poprzez rzekę Przemszę ( wyszywanki mojej babci). Dlatego większość moich obrazów ludowych z tego regionu wisi jako ekspozycja stała w Szkole Podstawowej nr. 3 w Jaworznie Niedzieliskach, trzy moje obrazy są w Przedszkolu Miejskim na ulicy Szymanowskiego w Jaworznie, dwa w Przedszkolu nr.9 w Jaworznie, dwa w M.B.P. w Jaworznie na ulicy Pocztowej. Nie przywiązuję większej wagi do ekspozycji poza Jaworznem. Kilka razy miałam prelekcje w M.B.P. w Jaworznie ul. Pocztowa, związane z ekspozycją obrazów ludowych. między innymi JARMARK W TRÓJKĄCIE TRZECH CESARZY.

Zbigniew Klatka

Dzieciństwo i młodość spędziłem w Porębie Żegoty i nadal tu mieszkam, choć teraz mam adres w Alwerni, ale miasto poszerzyło swoje granice kosztem mojej rodzinnej wsi. Sprawy wsi, lokalnych tradycji i zwyczajów są mi dobrze znane. Jestem współzałożycielem teatru Tradycja, który działa już 27 lat. W pierwszym okresie teatr dużo miejsca poświęcał kulturze ludowej, jej dokumentowaniu w przygotowywanych przedstawieniach, współpracowaliśmy z KGW. Od kilkunastu lat jestem prezesem Tradycji. W ostatnim dziesięcioleciu graliśmy kilka spektakli o lokalnych bohaterach związanych z kulturą ludową, m.in. o Michale Gierze z Rybnej, czy J. Wowrze z Gorzenia. W jesieni zaczną się próby spektaklu opowiadającego o życiu i działalności kpt. Józefa Patelskiego, dziedzica z Kwaczały. Jestem autorem książek monograficznych, m.in. o pracownikach Z.Ch. „Alwernia”, straży pożarnej w Alwerni, klubie sportowym w Alwerni, a przy końcu br. ukaże się książka zawierająca opowieści o dawnej i współczesnej Alwerni.

Danuta Cholewa

Etnolog, pedagog plastyk (Uniwersytet Śląski), instruktor rękodzieła artystycznego (Centrum Animacji Kultury). Specjalista do spraw etnologii w IMP im. W Korfantego. Badaczka, dokumentalistka i popularyzatorka. W latach 2006-2008 koordynatorka Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie śląskim. Autorka publikacji i artykułów naukowych, członek zespołów opracowujących dokumenty strategiczne dotyczące kultury w województwie śląskim oraz inne dokumentacje, stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w 2012r, koordynatorka projektów dofinansowanych przez MKIDN: „Purpurka na Polkę” 2017r. i „Zielnik kulturowy” 2020r.

Julia Ćwikła

Etnograf Muzeum w Raciborzu. Zainteresowania zawodowe: obrzędy, śląskie stroje ludowe, ikonografia hagiograficzna, śląska sztuka ludowa. Od 2006 r. organizuje powiatowe konkursy popularyzujące plastykę obrzędową. Prowadzi lekcje muzealne z zakresu edukacji regionalnej. Organizatorka wystaw etnograficznych prezentujących śląską kulturę ludową. Publikacje: Ćwikła J., Raciborskie stroje ludowe, w: Notatnik Skansenowski. Rocznik Muzeum Wsi Opolskiej, nr 5, 2015. Ćwikła J., Konserwacja zabytkowych obrazów na kanwie z perforowanego papieru oraz oleodruku z „sukienką” ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, w: Rocznik Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, nr 3, 2015. Ćwikła J., Konserwacja ludowych skrzyń polichromowanych ze zbiorów Muzeum w Raciborzu w latach 1997-2015, w: Rocznik Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, nr 4, 2016. Ćwikła J., Wielkanocne procesje konne na Śląsku, w: Śląskie Prace Etnograficzne t. 4, Muzeum Śląskie w Katowicach 2017.

Agnieszka Mendela

Z wykształcenia jestem filologiem. Z zamiłowania regionalistą. W latach 2000 – 2007 pracowałam jako nauczyciel języka polskiego. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Współpracowałam przy tworzeniu strony internetowej Folklor Ziemi Chrzanowskiej dokumentującej m.in. wiedzę o danych legendach, opowieściach i wierzeniach. Tworzyłam scenariusze dla zespołu folklorystycznego Bolęcinianie oparte na obyczajowości Krakowiaków Zachodnich. W latach 2012 – 2017 prowadziłam spotkania w ramach autorskiego projektu Stół Historii, podczas których przeprowadzałam wywiady z mieszkańcami wsi Bolęcin. Jestem autorką i promotorką questów, innowacyjnych gier terenowych opartych na dziedzictwie kulturowych danego miejsca. Posiadam tytuł Ambasadora Questingu. Od 2014 edukator i animator w wiosce tematycznej w Bolęcinie.

Justyna Laskowska-Otwinowska

Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, tytuł doktora uzyskała w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, nauczycielka akademicka (Uniwersytety Warszawski, UKSW), od 17 lat zatrudniona w muzealnictwie jako kustosz dyplomowana. Obecnie zatrudniona w Kuratorium Etnograficznym Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Autorka 36 publikacji naukowych i kilkunastu popularno-naukowych oraz organizatorka i uczestniczka wielu projektów badawczych, w tym międzynarodowych. Obecnie zajmuje się problematyką antropologii pożywienia oraz związkom muzyki ludowej z polityką.

Jan Ryś

Jan Ryś

Regionalista, folklorysta. Od 40 lat prowadzi badania etnograficzne i terenowe z grupami śpiewaczo-obrzędowymi z Płazy, Balina, Pogorzyc i Luszowic. Na co dzień pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, współpracuje z grupami śpiewaczo-obrzędowymi z gminy Chrzanów. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ostatnio otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za propagowanie zwyczajów, obrzędów i pieśni na ziemi chrzanowskiej oraz ratowanie dziedzictwa Małopolski Zachodniej. Nagrodę przyznał Urząd Marszałkowski w Krakowie.

Magdalena Żak

Twórcy i opiekunowie projektu: Magdalena Żak, Mirosława Kasprzyk, Monika Lesik, Aleksander Lis Jesteśmy nauczycielami, pasjonatami lokalnej kultury. Staramy się realizować z dziećmi i młodzieżą zajęcia związane z naszym dziedzictwem kulturowym.

Grzegorz Orłowski

Autor jest pracownikiem Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie z siedzibą w Wieliczce od 2000 r. Interesuje się dziejami regionu krakowskiego. Był czynnym uczestnikiem czterech poprzednich Forów Regionalnych w Chrzanowie i Wygiełzowie.

Mariusz Raniszewski

Mariusz Raniszewski

Magister kulturoznawstwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, studia podyplomowe: marketing kultury, Uniwersytet Warszawski. Filmowiec, fotograf. Adiunkt muzealny w Kuratorium Etnograficznym, Państwowe Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Twórca i współtwórca wystaw muzealnych, badacz terenowy i realizator projektów etnograficznych i edukacyjnych.(min. Karnawał Król Europy – projekt międzynarodowy, 2012, Czas Świętowania 2014, Rok obrzędowy z Wikipedią,, Karnawały kobiet, 2015, Porządek Rzeczy, Bartnictwo Europejskie,2016. W latach 2016-2017, współautor, fotograf i filmowiec międzynarodowego projektu Etnografia Karpat. Kurator wystawy „Nad Wisłą, na Urzeczu”, 2020-2021 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Laureat stypendium artystycznego m.st. Warszawy na realizację projektu „Zagubiona Dzielnica. Urzecze warszawskie”, 2019. Realizator kilkudziesięciu filmów etnograficznych, prezentowanych m.in. na festiwalach i przeglądach filmów antropologiczno-kulturowych.

Małgorzata Jaszczołt

Małgorzata Jaszczołt

Pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (od 1995). Absolwentka etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1993) i Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ (2006); kustosz; pracownik Kuratorium Etnograficznego PME. Interesuje ją szczególnie tematyka związana z rzemiosłem i rękodziełem w kontekście historycznym oraz współczesnym. Bierze udział w licznych projektach muzealnych: w roku 2018 realizowała autorski projekt z ramienia PME „Muzeum w terenie. Etnograficzne reminiscencje filmowe” (I nagroda „Wierzba” w kategorii „Projekt Edukacyjny”). Tworzyła wystawę Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego. W roku 2021 autorski projekt filmowy „7 spotkań, 7 historii” otrzymał III nagrodę „Wierzba”. W roku br. realizuje projekt „Teren.RE-wizyty”. Autorka i współautorka wielu wystaw, dokumentów filmowych, artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Agnieszka Wargowska-Dudek

Agnieszka Wargowska-Dudek

Menadżerka kultury z doświadczeniem w instytucjach samorządowych i organizacjach pozarządowych. Koordynatorka projektów i sieci, spec. ds. pozyskiwania funduszy ze środków zewnętrznych, animatorka, badaczka i choreografka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Zarządzanie dla twórców i animatorów kultury), Uniwersytetu Śląskiego (Etnologia i Nauka o Edukacji) oraz instruktorskiego kursu kwalifikacyjnego z dziedziny tańca ludowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Centrum Animacji Kultury. Członkini Rady przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (do roku 2015) oraz Małopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (do roku 2013). Od 2008 roku prezeska i założycielka Fundacji ARTS realizuje projekty sieciujące, międzysektorowe, międzynarodowe i badawcze. Do 2019 roku, jako dyrektorka GOKiS w Wiśniowej włączyła się w działania na rzecz ratowania jedynej w Polsce drewnianej bożnicy z początku XX wieku – zachowanej w niezmienionym stanie.

Izolda Czmok-Nowak

Rodowita Ślązaczka i propagatorka śląskiej kultury. Dziennikarka Telewizji Polskiej, absolwentka psychologii na UŚ w Katowicach oraz studiów podyplomowych w zakresie sztuki na UŚ w Cieszynie, ukończyła również Profesjonalny Kurs Dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Wielokrotnie nagradzana za reportaże i programy telewizyjne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press, wyróżniona w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim im. Krystyny Bochenek (2015), zdobywczyni 2. miejsca w konkursie telewizji lokalnych „To nas dotyczy” w kategorii „Moja mała ojczyzna” (2015) oraz nagrody głównej w kategorii osobowości telewizji na 23. Przeglądzie dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. (2016). Wyróżniona w kategorii program kulturalny na 26. Przeglądzie dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. (2019). Laureatka nagrody „Kamrat Ślonski Godki” (2017). Zdobywczyni tytułu „Zacno Ślązoczka” w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku” (2019).

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
banery na gotowo 1