klauzula

 
 
 
A- A A+

Książka "Jeżyk we mgle" jest międzynarodowym bestsellerem opartym na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku.

Film ma swoich wielbicieli także w Polsce, głównie wśród dzisiejszych czterdziestolatków - za sprawą wyjątkowo plastycznej urody, ale też filozoficznej wymowy ukrytej pod urzekająco prostą treścią.

Tematem zarówno filmu, jaki i książki są bowiem przygody Jeżyka, który wyrusza na spotkanie ze swym przyjacielem Niedźwiadkiem, aby razem z nim - jak co wieczór - liczyć gwiazdy. Po drodze niespodziewanie spowija go tajemnicza mgła, w której spotyka Konia, Psa, Puchacza oraz zagadkowego Kogoś. "Jeżyk we mgle" bywał już interpretowany na sposób religijny, psychoanalityczny, a nawet jako metafora lodu rosyjskich dysydentów, jednak żadna z interpretacji nie wyczerpuje bogactwa i piękna tej bajki, podbijającej serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Nic dziwnego, że w 2003 roku międzynarodowe jury festiwalu w Tokio uznało ?Jeżyka we mgle? za Najlepszy Film Animowany Wszech Czasów.


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2