Dział Udostępniania Zbiorów i Animacji

Oddział dla dzieci

dzieciecy@mbp.chrzanow.pl | tel. 32 763 27 53
ul. Władysława Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów

Projekt „Na tropie Świerszczyka” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” to cykl wydarzeń literackich, artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i rodziców. Wartość projektu: 30 675 zł, w tym kwota dofinansowania: 24 525 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Wita Was Bajetan Hops, świerszczyk rysowany przez pana Marcina Bruchnalskiego! Na pewno jesteście stałymi czytelnikami Magazynu dla Dzieci „Świerszczyk” i dobrze wiecie, ile ciekawych treści można znaleźć w tym czasopiśmie. Nasza biblioteka uwielbia „Świerszczyka”, więc postanowiliśmy przygotować dla Was w ramach partnerstwa wspólnie z Wydawnictwem Nowa Era i redakcją „Świerszczyka” mnóstwo ciekawych wydarzeń – spotkań, warsztatów, wystaw i pokazów. Jeśli jesteście ciekawi, to koniecznie zajrzycie do Oddziału dla dzieci Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Wydarzenia zaplanowane są od maja do grudnia i część z nich odbędzie się również w naszych filiach bibliotecznych. Po prawej stronie znajdziecie cykle zajęć, które jednocześnie są tytułami rubryk w Magazynie. Zapraszamy!

Małe czytanie

Niezwykłe spotkania dla najmłodszych czytelników – lekcje biblioteczne inspirowane formą i treścią Magazynu dla Dzieci „Świerszczyk”, zajęcia wspierające proces integracji sensorycznej, rozwijające językowo i muzycznie.

Rysunkowo

To propozycje dla tych, dla których najważniejsza jest książka w całej swojej plastycznej krasie. Spotkanie z ilustratorem, warsztaty artystyczne, wystawa – wszystko to znajdziecie w naszej bibliotece!

Wierszykowo

W rytmie i do rymu czyli wydarzenia związane ze świerszczykową rubryką „Wierszykowo” i z poezją dla dzieci. Weźmiecie udział w spotkaniu, obejrzycie wystawę, a nawet będziecie mogli zaprezentować swój talent poetycki w księdze bibliotecznej!

Wielkie czytanie

W ramach tego cyklu zapraszamy na spotkania autorskie, akcje czytelnicze dla dzieci i rodziców, a nawet spektakl teatralny. Dobra zabawa, niepowtarzalne wrażenia i kontakt z wartościową literaturą dla dzieci gwarantowane. A inspiracja to oczywiście Magazyn dla Dzieci Świerszczyk.

Chcę wiedzieć więcej

Jeśli jesteś głodnym wiedzy przyszłym naukowcem, to zapraszamy w nasze skromne progi – cykl „Chcę wiedzieć więcej” to coś w sam raz dla Ciebie! Dla dorosłych pragnących podnieść swoje rodzicielskie kompetencje również znajdzie się coś ciekawego.

Małe czytanie

Planując zajęcia, nie mogliśmy zapomnieć o najmłodszych Czytelnikach – z myślą o dzieciach powyżej drugiego roku życia, Pozysfera w Chrzanowie poprowadziła w naszej bibliotece zajęcia z multisensoryki. Ta godzina raz w tygodniu, to wyjątkowy czas – przybyłe na zajęcia Maluszki wyruszają w niesamowitą podróż poprzez wszystkie zmysły, w których przewodnikiem jest ich rodzic. Doświadczają przeróżnych konsystencji, dźwięków i smaków, które stymulują ich rozwój. 

08.05

15.05

22.05

29.05

05.06

12.06

19.06

26.06

 

Tym razem zwróciliśmy się do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym – bo to właśnie dla Waszych pociech przygotowaliśmy piękne zajęcia. Przenieśliśmy się w świat logorytmiki, czyli metody muzyczne wspomagającej zajęcia logopedyczne. Dzieci ciekawie spędziły czas przy muzyce, a towarzyszyły temu ćwiczenia słowno-ruchowe. Skupiliśmy się na wspieraniu rozwoju dzieci, a to wszystko w przyjaznej, ciepłej i bezpiecznej atmosferze. Prowadził nas RYTM. Zajęcia prowadziła Pozysfera w Chrzanowie.

Zajęcia przygotowane w oparciu o magazyn „Świerszczyk” – najstarsze w Europie czasopismo dla dzieci. Wprowadzenie do świata komiksów, ciekawe przykłady ze zbiorów naszej biblioteki połączone z kreatywnymi warsztatami tematycznymi.

 

 

Wielkie czytanie

Barbara Gawryluk – dziennikarka, prowadząca w Radiu Kraków autorski program „Alfabet”, dotyczący literatury dla dzieci, tłumaczka z języka szwedzkiego i pisarka, autorka wielu książek dla dziecięcych czytelników – odwiedziła naszą bibliotekę 6 czerwca. Wszystkie książki, które wyszły spod pióra pani Barbary, zostały zainspirowane jakąś prawdziwą historią, realnym zdarzeniem. Wątkiem przewodnim spotkania była książka „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” Wydawnictwa Literackiego, napisana przez autorkę razem z Pawłem Skawińskim – doświadczonym taternikiem, ratownikiem górskim, leśnikiem, wieloletnim dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego i zilustrowana przez Adama Pękalskiego. W spotkaniu brali udział uczniowie IV klasy ze szkoły w Balinie i ze szkoły w Płazie. Spotkanie pełne anegdot i cennych informacji o tym, jak należy zachowywać się w górach, gdzie warto pojechać na wakacje i dlaczego Polska jest takim malowniczym i zróżnicowanym krajobrazowo krajem, trwało zdecydowanie za krótko. Dla tych, którzy chętnie posłuchaliby kolejnych ciekawych historii opowiedzianych przez panią Barbarę Gawryluk, mamy radę – koniecznie zajrzyjcie do oddziału dla dzieci na półkę z literką G – znajdziecie tam mnóstwo opowieści autorki!

Już za nami tegoroczny XIII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom, w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem Książka to ogród, zaczerpniętym z chińskiego przysłowia mówiącego, że książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni. My podeszliśmy do tych słów zarówno dosłownie, jak i metaforycznie – dlatego kwietna feeria barw, która otaczała naszych Gości, towarzyszyła zarówno wierszom nawiązującym do szacunku do otaczającej nas przyrody, jak i do innych, różnorodnych tematów. Prezentowane przez naszych Gości wiersze wyszły spod pióra autorów piszących dla Magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Spotkanie rozpoczęliśmy barwnym występem klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, której uczniowie powitali nas piosenką „W ogrodzie”. Następnie uczennice klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 3 zaprezentowały nam nowoczesną, „wyrapowaną” interpretację „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Po tym otwarciu, przeszliśmy do czytania dzieciom przez naszych szanownych Gości. Wystąpili:

  • Robert Maciaszek, Burmistrz Miasta Chrzanowa
  • mł. insp. Urszula Martyniuk, Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie
  • Jolanta Zubik, Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
  • Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
  • Lucyna Kozub-Jentys, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
  • Krystyna Bartkiv, tłumaczka, wolontariuszka
  • Aneta Drzewiecka, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
  • Janina Onyszkiewicz, były kierownik Oddziału dla dzieci chrzanowskiej biblioteki
  • st. str. Joanna Sroka, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
  • Tadeusz Arkit, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
  • Jadwiga Dudek, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chrzanowie
  • Marta Gawor, Kustosz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich
  • Anna Siewiorek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie

Na tym jednak nie zakończyły się wrażenia artystyczne – Ola i Jula, uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie, pięknie i wzruszająco wykonały piosenkę w swoim ojczystym ukraińskim języku. Literacko spotkanie zakończyły dziewczynki z chrzanowskiej „Trójki”, niebanalnym wyrecytowaniem „Ptasiego radia” Juliana Tuwima.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za piękne czytanie, dzieciom za cudowne występy oraz Paniom Katarzynie Miranowicz (SP 1 Chrzanów) i Monice Florek (SP 3 Chrzanów) za miłą współpracę i przygotowanie dzieci do spotkania.

Czy czytanie może być atrakcją dla dzieci i przyjemnością dla rodziców? Ci spośród naszych czytelników, którzy wzięli udział 10 czerwca w spotkaniu pod takim tytułem z pewnością powiedzą, że TAK!
Wspólnie z chrzanowską Stacją Bajkowo przygotowaliśmy dla dzieci i rodziców kilkugodzinne spotkanie, podczas którego dzieci mogły wziąć udział w pachnących warsztatach mydełkowych, nauczyć się ciekawie przedstawionych podstaw pierwszej pomocy, posłuchać czytanych przez naszych Gości – przedstawicieli ciekawych zawodów – utworów zaczerpniętych z czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Każde dziecko wyszło w tym dniu z biblioteki nie tylko uśmiechnięte, ale także przyozdobione kolorowym tatuażem i z wymalowaną buzią. Było także coś dla rodziców: aktor, pan Jakub Król, absolwent Krakowskiej Szkoły Aktorskiej SPOT, poprowadził dla rodziców warsztaty o tym jak czytać dziecku: jak powinien brzmieć narrator, podstawy dykcji, słowo o pozytywnych i negatywnych bohaterach literackich oraz o jakże potrzebnej rodzicom sztuce improwizacji, czyli o tym co robić, gdy dziecko oczekuje niekonwencjonalnej opowieści.
Bardzo dziękujemy młodszym i starszym uczestnikom, za udział, Gościom za piękne czytanie, a niezawodnym Paniom ze Stacji Bajkowo za miłą współpracę.

 

 

Rysunkowo

Biblioteczny projekt „Na tropie Świerszczyka” rozpoczęliśmy z przytupem – na spotkanie z dziećmi przyjechał osobiście pan Marcin Bruchnalski, ilustrator, autor postaci świerszczyka Bajetana Hopsa, bohatera wielu opowieści, które mali czytelnicy mogą znaleźć w Magazynie dla Dzieci „Świerszczyk”. Bez Bajetana Hopsa czasopismo nie byłoby tak wspaniałe.

Pan Marcin opowiadał dzieciom o wieloletniej współpracy z czasopismem i pokazywał swoje niepowtarzalne akwarelowe ilustracje, które zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach spotkania – uczniach ze szkoły nr 6 i szkoły numer 8 z Chrzanowa.

Spotkanie z panem Marcinem Bruchnalskim to początek naszych projektowych działań – przed Wami wiele ciekawych i wyjątkowych wydarzeń!

W czerwcu oddział dla dzieci Działu Udostępniania Zbiorów i Animacji miał przyjemność prezentować naszym czytelnikom wystawę ilustracji „Jasnowidze – edycja IV” przygotowaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry. „Jasnowidze” to konkurs, który miał już cztery edycje (w 2023 roku ogłoszona zostanie piąta), sukcesywnie wyłaniający najlepszych polskich i zagranicznych autorów i ilustratorów oraz ich propozycje projektów ilustrowanej książki dla dzieci. Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać: „Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym. Chcemy pobudzić wyobraźnię drzemiącą w twórcach i zachęcić ich do stworzenia przemyślanego i dopracowanego projektu książki dla najmłodszych czytelników, który ma realne szanse na wydanie. Osoby biorące udział w konkursie muszą wykazać się pomysłowością, dobrym warsztatem oraz wrażliwością na dziecięcy świat.” *

źródło: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/jasnowidze/edycja-iv-2021

 

Warsztaty luksografii

Luksografia to sztuka uzyskiwania obrazów podczas naświetlania materiałów światłoczułych. Nie spodziewaliśmy się nawet, jak piękne dzieła można w ten sposób otrzymać! Zajęcia poprowadziła Pani Izabela Lechowicz-Woźniczka, wprowadzając nas w magiczny świat fotografii, w którym zdjęcie można uzyskać nawet bez użycia aparatu.

Wierszykowo

Jeśli nie jesteście czasami pewni, jak się wypowiada poprawnie niektóre frazy w języku polskim, to koniecznie musicie sięgnąć do książek Agnieszki Frączek! Pani Agnieszka – językoznawczyni, specjalistka od poprawności językowej i popularyzatorka wiedzy o naszym języku i – co nas bardzo cieszy – autorka wielu książek dla dzieci, została wyróżniona w 2019 roku tytułem Ambasadora Polszczyzny. Nasza biblioteka miała zaszczyt gościć Autorkę na spotkaniu z dziećmi z klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 6 i ze Szkoły Podstawowej nr 10.

Dla naszych czytelników oddział dla dzieci przygotował nie lada gratkę! Wystawa „Tak to się dzieje” czyli… Tak wyjaśnia tytuł autorka Anna Salamon:  „Tak to się dzieje” od czasownika “dziać” w znaczeniu: dziergać, robić dzianinę. No i dzianie się dobrze oddaje proces twórczy,  który dzieje się długo”.

Dzianina, czyli w tym wypadku misternie „wydziergane” szydełkiem ilustracje do wierszy Alicji Krzanik do „Literkowej książki”, „Cyferkowej książki” i „Roślinkowej książki” Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz  do Magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Wszystkim naszym wydarzeniom towarzyszyła Biblioteczna Księga Baśni – kronika, w której nasi goście oraz uczestnicy spotkań mogli zostawić pamiątkowy wpis. Na pewno często będziemy do niej zaglądać, żeby przypomnieć sobie te twórcze i inspirujące chwile, spotkania z literaturą, sztuką i zabawą.

Chcę wiedzieć więcej

 

Pokaz naukowy

Widowiskowe spotkanie poprowadzone przez pana Przemysława Gąsiorka z Fabryki Kreatywności z Kęt obfitowało w fascynujące informacje i solidną dawkę wiedzy. Nie tylko poznaliśmy znaczenie tajemniczo brzmiącego słowa torus, ale także wyjaśnione zostały nam prawa fizyki, proporcje ludzkiego ciała i sposoby na to, by oszukać zmysły. A to wszystko w formie wspaniałej zabawy i przy salwach śmiechu, towarzyszącym temu przezabawnemu spotkaniu! Jak miło uczyć się w taki sposób!

 

Pokaz Pierwszej Pomocy 

Jak zareagować, gdy potrzebna jest pomoc? W jaki sposób przeprowadzić prawidłową resuscytację? Kiedy niezbędne jest założenie opatrunku i jakie istnieją rodzaje? Wszystkiego nauczyliśmy się podczas zajęć z ratownikiem KPP, Mateuszem Waliczkiem. Jesteśmy już gotowi, by nieść pomoc innym.

 

Warsztaty pszczelarskie

Warsztaty pszczelarskie poprowadziła pełna energii, uśmiechnięta Malwinę Krępeć (Strefa Eventu).

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile pszczół mieszka w ulu? Czym jest pierzga? W jaki sposób pszczoły dogadują się między sobą? Skąd wiedzą, co mają robić, dokąd lecieć i jak wrócić? A w ogóle to kiedy śpią i czy w ogóle odpoczywają? Zaproszone przez nas dzieciaki już poznały odpowiedzi na te nurtujące pytania…! A co się działo w oddziale dla dzieci, zobaczyć możecie w galerii poniżej.

Film podsumowujący projekt:

Scroll to Top