Dział Informacji Regionalnej
regionalia@mbp.chrzanow.pl | tel. 32 763 27 48
ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów
- Strona główna
- »
- O bibliotece
- »
- DIR
- »
- CAZCH
- »
- Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej
Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej (CAZCh)
to baza zdigitalizowanych materiałów archiwalnych dotyczących ziemi chrzanowskiej. Zawiera fotografie, dokumenty, listy, wspomnienia itp., które są udostępniane do celów edukacyjnych czytelnikom, regionalistom i poszukującym wiedzy o regionie.
Archiwalia do cyfryzacji są użyczane od mieszkańców i lokalnych instytucji i organizacji. Po wykonaniu gotowej kopii są zwracane właścicielom w nienaruszonym stanie a w CAZCh zostają kopie cyfrowe tworzące bogatą ikonograficzną bazę wiedzy o historii regionu.
Dział Informacji Regionalnej
Jak wygląda digitalizacja
zobacz film
Zbiory archiwalne są gromadzone według następującego schematu:
Dział – kolekcja – teczka – dokument np. J.001.001.001
Działy CAZCh:
A – archiwum osoby
B – archiwum środowiska (organizacji, instytucji, grupy)
C – wspomnienia i relacje
D – nagrania audio/video
E – druki ulotne (banknoty, znaczki, pocztówki)
F – fotografie
G – czasopisma
H – kartografia
I – książki
V – varia
Zgromadzone i opracowane zbiory można przeglądać na stanowiskach w Czytelni Naukowej. Wśród nich są zeskanowane księgi stanu cywilnego i metrykalne Parafii Św. Mikołaja w Chrzanowie i Św. Jana Chrzciciela w Kościelcu.
Wszystkie zgromadzone do tej pory materiały, opracowane w Dziale Informacji Regionalnej, są udostępniane użytkownikom do przeglądania i odsłuchiwania na miejscu.
Wiele materiałów jest udostępnianych online
Do jednych z najcenniejszych i najciekawszych zbiorów cyfrowych należy archiwum zdjęć i negatywów z Działu Reprografii Fabloku, które obecnie jest przechowywane w Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich. Na archiwum składa się ponad 7 tysięcy zdjęć, które Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zeskanowała i od kilku lat, z pomocą byłych pracowników Fabloku, stara się jak najdokładniej opisać. Spotkania, podczas których podejmujemy się identyfikacji zdjęć, pozwalają nie tylko na uzyskanie informacji na temat konkretnych fotografii, ale również stwarzają możliwość poznania wielu ciekawych historii związanych z miejscami i osobami, uwiecznionymi na opisywanych zdjęciach. Praca nad tym zbiorem uświadomiła nam, że spotkania z osobami związanymi z Fablokiem stanowią niewyczerpane źródło wiedzy o zakładzie Fablok, a także o naszym mieście.
Zbiory te są systematycznie udostępniane w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie od 2011 roku współpracuje z Fundacją Ośrodka Karta z Warszawy. Dzięki tej współpracy zbiory Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej można przeglądać także na stronach:
http://chrzanow.archiwa.org/,
https://osa.archiwa.org/archiwa/PL_2007
Włącz się
Zwracamy się do wszystkich, którzy posiadają w swoich domowych albumach stare fotografie, listy, pamiętniki, dokumenty i chcieliby je udostępnić do celów naukowych uczniom, studentom, historykom i regionalistom.
Materiały te zostaną zeskanowane i od razu zwrócone właścicielom (w przypadku pojedynczych materiałów można zaczekać kilka minut na zakończenie procesu skanowania). Pragniemy podkreślić, że stworzenie cyfrowej kopii dokumentu w żaden sposób nie wpływa na stan dokumentu pierwotnego, a pozwala go ocalić od zapomnienia. Bardzo prosimy mieszkańców gminy Chrzanów o pomoc w zachowaniu dla przyszłych pokoleń naszej historii i tradycji.
Zostań wolontariuszem
Razem z bibliotekarzami Działu Informacji Regionalnej możesz współtworzyć Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.
Godziny pracy wolontariusza są ustalane indywidualnie ze względu na czas, którym wolontariusz dysponuje i charakter wykonywanych świadczeń. Ważna jest regularność i stałość. Wiele z zadań wolontariusz może wykonać w swoim domu.
Pogotowie archiwalne
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie pełni także rolę pogotowia archiwalnego. Przyjmujemy wszystkie stare materiały, które nie są nikomu potrzebne. Jeżeli jesteś świadkiem wyrzucania starych dokumentów, fotografii itp. zadzwoń, bibliotekarze postarają się pomóc ocalić je przed zniszczeniem.