Oddział
dla Dzieci
dzieciecy@mbp.chrzanow.pl | tel. 32 763 27 53
ul. Władysława Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów
- Strona główna
- »
- O bibliotece
- »
- Oddział dla Dzieci
- »
- Białe Kruki
Projekt „Białe kruki” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” to cykl wydarzeń literackich, artystycznych i edukacyjnych dla dzieci i rodziców. Wartość projektu: 29 770 zł, w tym kwota dofinansowania: 23 000 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego
Białe Kruki
Pojęcie „biały kruk” oznacza coś unikatowego, a w świecie książek – rzadki egzemplarz. My poszliśmy dalej i zaproponowaliśmy wyjątkowe i baardzo ciekawe biblioteczne wydarzenia dla dzieci i rodziców, a cały projekt nazwaliśmy właśnie „Białe kruki”! Atrakcje, które odbyły się w Bibliotece Głównej i filiach w ramach naszego projektu to różne warsztaty, spektakle, wystawa, spotkania autorskie i wiele innych – twórczo i barwnie było w Oddziale dla Dzieci przez cały czas, czyli od maja do grudnia. Przygotowaliśmy aż 43 spotkania dla ponad tysiąca osób! Zobaczcie koniecznie, co się u nas działo.
Ze świecą szukać
Niezwykłe spotkania autorskie z najlepszymi twórcami, konkurs literacki i niepowtarzalne słuchowisko z utworami Marii Konopnickiej na cześć autorki w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej – takich niecodziennych wydarzeń to naprawdę ze świecą szukać!
Niebieskie ptaki
Może i niebieski ptak to lekkoduch ale… to również duch artystyczny, którego wyobraźnia wznosi się wysoko pod obłoki. Kreatywne spotkania, związane z różnymi dziedzinami twórczości to wizytówka tej części projektu.
Kaszka z mlekiem
Czyli dla chcącego nic trudnego i co to dla nas! Działania edukacyjne, językowe, związane z naukami ścisłymi i logicznym myśleniem dla wszystkich dzieci głodnych wiedzy i ciekawych świata.
Jak na skrzydłach
To propozycje rozwijające i relaksacyjne, związane z psychologią, aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia, dzięki którym poczujecie się szczęśliwsi i pełni energii do działania.
Ze świecą szukać
- Spotkanie autorskie z
Wojciechem Widłakiem - Spotkanie autorskie z
Joanną Olech - Konkurs Palcem
po mapie - Biblioteczne słuchowisko
dla dzieci
Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem
30 maja był bardzo słonecznym dniem w Luszowicach, zwłaszcza, że do naszej bibliotecznej filii zawitał gość niezwykły! Otóż na spotkanie autorskie przybył znakomity pisarz Wojciech Widłak. Twórca m.in. Wesołego Ryjka czy Pana Kuleczki spotkał się ze swoimi młodymi czytelnikami – uczniami luszowickiej szkoły podstawowej, by porozmawiać o… czasie. Spotkanie było połączeniem ciekawej rozmowy o czasie – czyli o czymś czego nie widać, ale co można zmierzyć – i części warsztatowej, podczas której dzieciaki tworzyły swoje własne, najniezwyklejsze zegary świata.
Spotkanie z Panem Wojciechem zapamiętamy jako spotkanie z ciepłym i uśmiechniętym pisarzem, który nawiązuje serdeczny kontakt ze swoimi czytelnikami, sprawiając (na co mamy liczne, biblioteczne dowody), że dzieci chętniej sięgają po literaturę, a przecież o to właśnie chodzi!
Spotkanie autorskie z Joanną Olech
5.10.2022
Jak myślicie, czy istnieje szkoła dla pisarzy? A może wiecie, ile trzeba mieć lat, żeby zostać pisarzem? Albo czy pisarz może robić błędy i jaki rekord świata pobiła Astrid Lindgren? Na te i inne pytania zadawane przez Joannę Olech – pisarkę i ilustratorkę, autorkę „Dynastii Miziołków”, cyklu o smoku Pomponie i wielu innych książek dla dzieci – próbowały odpowiedzieć dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Chrzanowie. Pani Joanna w czasie spotkania opowiadała o swojej pracy i angażowała uczestników do zabaw i gier sprawdzających kreatywność i uwagę – dużo było nawiązań do fragmentów „Dynastii Miziołków”, które czytała autorka, dzieciaki próbowały układać zdania bez polskich znaków diakrytycznych, odgadywały znaczenia trudnego terminu „język kolokwialny” i wymyślały zakończenia przeczytanej sceny z książki o Pomponie. Spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie literackiego konkursu „Palcem po mapie”, ogłoszonego w maju w Tygodniu Bibliotek. Autorka uczestniczyła jako przewodnicząca w pracach konkursowego jury. Spotkanie z pisarką to fantastyczne, niezapomniane dla wszystkich wydarzenie!
konkurs literacki Palcem po mapie
Konkurs literacki „Palcem po mapie” rozstrzygnięty!
15 maja 2022 roku, w czasie Tygodnia Bibliotek, ogłosiliśmy konkurs literacki dla młodzieży w wieku 10 – 12 lat z terenu gminy Chrzanów i powiatu chrzanowskiego pod hasłem „Palcem po mapie”. Zadanie nie było łatwe: trzeba było napisać opowiadanie, będące literacką interpretacją związku frazeologicznego „podróżować palcem po mapie”. Cele konkursu to pobudzenie wyobraźni i wrażliwości literackiej uczestników, prezentacja talentów literackich młodych osób, wrażliwienie na piękno i bogactwo języka polskiego i oczywiście integracja z chrzanowską biblioteką – miejscem ciekawych działań kulturalnych i edukacyjnych. Konkurs trwał do 15 września. Jury w znakomitym składzie: Joanna Olech – pisarka i ilustratorka, autorka m.in. „Dynastii Miziołków”, „Pompona w rodzinie Fisiów”, „Trudnych słówek”, laureatka wielu prestiżowych nagród oraz jurorka w konkursach literackich, autorka artykułów o literaturze dziecięcej, współautorka tekstów w podręcznikach do języka polskiego oraz Anna Siewiorek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie i Olga Nowicka – kierownik Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, po burzliwych obradach wyłoniło z nadesłanych prac dwie nagrody główne oraz cztery równorzędne wyróżnienia. Uwaga, uwaga! Oto przed Państwem wyniki naszego konkursu:
Martyna Kołacz (Szkoła Podstawowa im. Ks. Adolfa Chojnackiego w Zagórzu) – nagroda główna
Wiktor Bobryk (Szkoła Podstawowa im. Ks. Adolfa Chojnackiego w Zagórzu) – nagroda główna
Szymon Górecki (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Porębie Żegoty) – wyróżnienie
Kornelia Jakóbik (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Porębie Żegoty) – wyróżnienie
Antonella Skowronek (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Królowej Jadwigi w Chrzanowie) – wyróżnienie
Karolina Sojka (Szkoła Podstawowa nr 10 im. Armii Krajowej w Chrzanowie – wyróżnienie
Wszystkim nagrodzonym młodym autorom serdecznie gratulujemy oraz wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział!
- I miejsce, Martyna Kołacz, ,, Palcem po mapie” (PDF, 110KB)
- I miejsce, Wiktor Bobryk, Opowiadanie na temat związku frazeologicznego ,,palcem po mapie” (PDF, 44KB)
- Wyróżnienie, Antonella Skowronek, ,,Kosmiczna przygoda czyli palcem po mapie kosmosu” (PDF, 78KB)
- Wyróżnienie, Karolina Sojka, Opowiadanie ,, Palcem po mapie” (PDF, 58KB)
- Wyróżnienie, Kornelia Jakóbik, ,,Podróż po świecie” (PDF, 116KB)
- Wyróżnienie, Szymon Górecki, ,,Strychowe podróże” (PDF, 47KB)
Słuchowisko (Nie)nadgryzione zębem czasu z tekstami Marii Konopnickiej
Obchodzony w całej Polsce Rok Marii Konopnickiej to znakomita okazja, by zaprosić naszych najmłodszych czytelników (a także ich rodziców i dziadków) do naszego słuchowiska. Czytać dla Was będziemy wybrane utwory Pisarki. Mamy nadzieję, że zarówno taka forma, jak i zaproponowane utwory przypadną Wam do gustu. Zapraszamy do słuchania!
Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem
Spotkanie autorskie z Joanną Olech
KONKURS PALCEM PO MAPIE - rozstrzygnięcie
Niebieskie ptaki
- Spotkanie autorskie z Elżbietą Wasiuczyńską
- Spektakl Ananas
Teatr Uszyty - Spektakl Mi Sie Teatr
Chrząszcz w Trzcinie - Warsztaty animacji
poklatkowej - Warsztaty
Paluszek i główka,
gotowa robótka! - Warsztaty plastyczne
- Lato kwiatami pachnące - Warsztaty artystyczno
- literackieModa na czytanie - Warsztaty
Łapacze Snów - Wystawa ilustracji
Elżbiety Wasiuczyńskiej - Konkurs plastyczny
Malowana Rota
Na pewno znacie Pana Kuleczkę, psa Pypcia, kaczkę Katastrofę i muchę Bzyk – Bzyk – uroczych bohaterów serii książek Wojciecha Widłaka. Te niezwykłe w swojej prostocie opowieści nie byłyby tym czym są, gdyby nie ilustracje, które towarzyszą każdemu tomowi. Piękne, bajecznie namalowane ręką Elżbiety Wasiuczyńskiej, przyciągają wzrok i oddają charakterystyczne ciepło domowych opowieści autora.
Nie bez powodu mowa tutaj o Pani Elżbiecie i Panu Wojciechu, ponieważ – uwaga, uwaga! – nasza biblioteka miała zaszczyt gościć w Filii w Luszowicach oboje autorów. Relacja ze spotkania z Wojciechem Widłakiem do przeczytania wyżej, a o spotkaniu z Elżbieta Wasiuczyńską kilka słów poniżej.
Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej do „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka oraz do innych książek tego i wielu autorów dzieci z Luszowic miały okazję zobaczyć w oryginale na spotkaniu 20 czerwca. Pani Elżbieta Wasiuczyńska – malarka, ilustratorka razem z panem Markiem Łątkowskim – malarzem i pedagogiem poprowadzili spotkanie „Rodzinnie i domowo z Panem Kuleczką”. Ilustracje wykonane w różnych technikach – malowane, wyszywane i wyklejane – była inspiracją dla uczestników spotkania do wykonania własnych projektów domków. Nie zabrakło również czytania fragmentów Pana Kuleczki, wspólnych rozmów i fotografii. Spotkaniu towarzyszyła wystawa ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej do książki „Mama, tata i ja. Hop-la-la!” wydanej przez Instytut Książki. Koniecznie obejrzyjcie naszą fotorelację!
Spektakl „Ananas” w wykonaniu Teatru Uszytego
W czasie Kulturalnych wakacji w mieście, biblioteka zajrzała do teatru – na gościnnej scenie chrzanowskiego MOKSiRu wystąpili aktorzy z Teatru Uszytego ze spektaklem „Ananas”, opracowanego na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. Na stronie Teatru Uszytego czytamy o „Ananasie”: „Przedstawienie nawiązuje do tradycji teatru jarmarcznego, gdzie opowieść przedstawiana była wprost z wozu, bądź budy jarmarcznej, a bohaterowie, czyli lalki, ukazywali się w małej przestrzeni okienka. Tu też podobnych sytuacji nie zabraknie, a wspomniany wóz stanie się niezwykłym wręcz wehikułem, który przeniesie widzów nie tylko w czasie, ale i przestrzeni geograficznej. Dynamiczna fabuła, opowiadana wierszem, opatrzona muzyką stworzoną przy użyciu etnicznych instrumentów, z pewnością otworzy młodym widzom pole do wyobraźni.” (źródło: http://teatruszyty.com.pl/ananas.htm)
Reżyseria, scenariusz, obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk
Muzyka: Andrzej Kopczyk
Scenografia: Andrzej Kopczyk
Współpraca scenograficzna: Katarzyna Kopczyk, Robert Poryziński
Kolejne spotkanie teatralne w ramach projektu Białe kruki za nami! Teatr Chrząszcz w Trzcinie z Rabki-Zdroju z przedstawieniem adresowanym do maluszków wzbogacił biblioteczny wakacyjny program. „Mi Sie” to najmilszy, najbardziej najnajowy i najmisiowszy spektakl na świecie! Małe MISIO nie chce pójść spać, a cała rodzina próbuje wszystkiego, żeby uśpić maleństwo… Zabawne rozwiązania scenograficzne, oparte na kształcie trójkąta, interakcja z widownią, humor, zabawa z pluszowym misiem i cudowna muzyka na żywo – wszystko razem to przepis na wspaniale spędzony wolny czas w bibliotece! Jeśli nie wierzycie, to możecie zapytać naszych małych czytelników i ich rodziców, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Więcej o spektaklu można przeczytać na stronie Teatru Chrząszcz w Trzcinie: http://teatrchrzaszcz.pl/?page_id=11160
Koncepcja i reżyseria: Marta i Cezary Skroccy
Scenografia: Marta Skrocka
Muzyka na żywo: Rafał „Piętaszek” Nowak, Staszek Mysza
Premiera: 2 października 2020 r.
Wyjątkowym wydarzeniem w ramach projektu „Białe kruki” były warsztaty animacji poklatkowej dla starszych dzieci, profesjonalnie poprowadzone przez Martę i Cezarego Skrockich – artystów, animatorów, założycieli Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Dzieci, pod czujnym okiem prowadzących, przeszły cały proces tworzenia filmu poklatkowego: od wymyślenia historii i stworzenia scenariusza, poprzez narysowanie i wybranie scenografii oraz postaci, animowanie bohaterów i wykonywanie fotografii, aż po nagrywanie ścieżki dźwiękowej. Cały filmik, zmontowany przez panią Martę Skrocką do obejrzenia poniżej!
Makrama-liście 14.10.2022r
Jesienne warsztaty makramowe upłynęły pod znakiem liścia. Natura dała nam wiele kształtów liści, a dodatkowo wzbogaciła ich atrakcyjność kolorami którymi „maluje” je jesień. Uczestnicy warsztatów poddali się tej różnorodności. Każdy miał inny pomysł, wizję, ale chęć na stworzenie jesiennego klimatu mieli wszyscy. Po wstępnym instruktażu prowadzącej warsztaty wszyscy zabrali się do pracy. Tworzyli mali i duzi, młodzi i ci trochę starsi, wspólnie w doskonałych nastrojach pracowali nad swoimi makramami. Było wesoło, miło i bardzo kreatywnie.
Haft matematyczny 07.12.2022
Haft strukturalny to technika dla małych i dużych. Znany jest również pod takimi nazwami jak: matematyka malowana, haft matematyczny, haft na papierze, haft na kartonie. Technikę tą zapoczątkowała pod koniec XIX wieku nauczycielka Mary Everest Boole. Chcąc ułatwić swoim uczniom zrozumienie geometrii, za pomocą kolorowych sznurków tłumaczyła linie krzywe. Początkowo haft ten wykonywano „zaczepiając” nitki o gwoździe wbite w deskę pokrytą aksamitem. Obecnie mówiąc o tej technice najczęściej mamy na myśli haft wykonywany za pomocą igły i nitki na grubym papierze/kartonie. Próbę wykonania takiego haftu podjęli uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej w Płazie. Na przygotowanych wcześniej szablonach bombki wyhaftowali wzór według podanej techniki. Chociaż początkowo haft wydawał się trudny, już po kilku minutach pracy większość uczniów szyła jakby już wcześniej dużo ćwiczyła. Niektórzy uczniowie zadziwili nas nietypowymi rozwiązaniami! Oprócz haftu dzieci zapisały na bombkach świąteczne życzenia i wysłuchały ciekawostek na temat zwyczaju ubierania choinki, które zawarte zostały w książce „Idą święta” Moniki Utnik-Strugały.
„Totemy i dzwonki” 29.06.2022 r.
Prowadzenie: Paulina Pałka
W wielu starożytnych kulturach spotykamy zwyczaj rzeźbienia i malowania drewnianych bali symbolizujących wierzenia danej społeczności, jak też zawieszania różnych drobnych elementów w domach lub ich otoczeniu, co miało chronić mieszkańców danego miejsca lub odstraszać intruzów. O tym rozmawialiśmy z grupą dzieci w ramach realizacji projektu „Białe Kruki”. W świat totemów i dzwonków wprowadziła nas Pani Paulina Pałka na co dzień prowadząca terapię zajęciową w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Płazie. Wykonana przez uczestników spotkania praca była połączeniem tych dwóch przedmiotów. Patyki różnej grubości i długości dzieci pomalowały specjalnymi farbami w rozmaite wzory i kolory, a następnie połączyły razem na zasadzie dzwonków, czyli totem i dzwonki w jednym. Tak wykonane zawieszki ozdobią altany, balkony czy też ogrodowe zakamarki. Zainteresowanym tematem polecamy książkę dla dzieci „Dar totemów. Baśnie indiańskie” Vladimira Hulpacha.
Anioły makramowe 25.11.2022
Prowadzenie : Monika Bulek, Beata Zając
By skrócić czas oczekiwania na Boże Narodzenie postanowiliśmy zająć się przygotowaniem świątecznych dekoracji. Chociaż do świąt jeszcze miesiąc, wiemy, że lepiej wcześniej przygotować sobie ozdoby by później spokojnie skupić się na porządkach i kuchennej krzątaninie. Naszą propozycją było wykonanie aniołka techniką makramy. Dla początkującego wyplatacza nie jest to łatwe, ale wszyscy sobie świetnie poradzili. Zdecydowana większość naszych gości plotła sznurki pierwszy raz w życiu, a mimo to każdy uczestnik warsztatów wyszedł zadowolony, trzymając w dłoniach skrzydlatego anioła. Warsztat miał charakter rodzinny, a najmłodszy uczestnik 6 lat! Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Mandale 18.11.2022r
Malowanie mandali to wspaniały proces kreacji i radość tworzenia, to czas podarowany samemu sobie. Tworzenie mandali pomaga w koncentracji, odnalezieniu równowagi, poprawia nastrój. Mandale możemy znaleźć na całym świecie: w polskich koronkach, w plecionych koszach, na ozdobach w świątyniach większości religii, znajdziemy ją wszędzie w przyrodzie. Naszą propozycją było stworzenie własnej kompozycji na drewnianym krążku. Prace bazowały na wyrysowanej siatce geometrycznej. Nie przypisywaliśmy naszej mandali specjalnej intencji, nie łączyliśmy pracy nad nią z żadną religią, ale czerpaliśmy przyjemność z zabawy kształtem i kolorem. Efekty pracy zaskoczyły pozytywnie wszystkich. Powstały piękne kompozycje, które staną się ozdobą domu lub ogrodu.
Świętojańskie świetliki 27.06.2022 r.
Noc z 23 na 24 czerwca była w kulturze Słowian przepełniona magią i tradycją. Jeszcze nie tak dawno zapalano na wzgórzach ogniska, puszczano na wodę wianki, wróżono z ognia i wody. Dziś już w niewielu miejscach są kultywowane zwyczaje Nocy Świętojańskiej. A szkoda. Chociaż dzisiaj już nie wierzymy w magiczne zjawy i wróżebną moc ziół, jednak to dobra okazja do spotkań i wspólnej zabawy. Dzieci często nie mają pojęcia o istnieniu takich zwyczajów. Dlatego pierwszy dzień wakacyjnych spotkań poświęcony był obrzędom Nocy Świętojańskiej. Nie zabrakło legendy o kwiecie paproci i dawnych rzecznych i leśnych magicznych stworzeniach. Bliżej przyjrzeliśmy się życiu malutkiego owada – iskrzyka, który w czerwcu ozdabia nocą łąki swoim światełkiem. Uczestnicy warsztatów wykonali piękne lampiony ze szkła, które pomalowali specjalnymi farbami witrażowymi. Jedna z nich miała właściwości luminescencyjne. W dzień wymalowane słoiczki są ładną ozdobą, w nocy świecą jak świętojańskie iskrzyki.
Tegoroczne kulturalne wakacje w Filii w Balinie upłynęły pod hasłem „Lato kwiatami pachnące” i to właśnie kwiaty były głównym tematem zajęć towarzysząc nam pod rozmaitymi postaciami. Razem z uczestniczącymi w warsztatach dziećmi poczuliśmy prawdziwy #flowerpower – szyliśmy, malowaliśmy, suszyliśmy a nawet układaliśmy kwiaty z łąk i ogrodów w piękne, kolorowe kompozycje. Dodatkowo był również czas na zabawy ruchowe, czytanie, odrobinę nauki oraz konkurs czytelniczy wymyślony przez jedną z uczestniczek wakacji, który okazał się prawdziwych hitem.
Dziękujemy wszystkim za cudownie spędzone 2 tygodnie i zapraszamy na kolejne Kulturalne Wakacje już za rok!
Filia w Pogorzycach zrealizowała warsztaty w ramach Mody na czytanie – cyklu zajęć literacko- artystycznych dla dzieci w wieku 7-12 lat.
W świecie wróżek i czarów – spotkanie z książkami Anny Potyry
Pierwsze zajęcia odbyły się w październiku i przeniosły nas do świata wróżek i czarów, dzięki książkom Anny Potyry „Zuzia, która nie wierzyła w dobre wróżki” oraz „Zuzia na tropie dobrych wróżek”. Dzieci miały okazję zetknąć się ze światem przedstawionym w książkach oraz porozmawiać o wróżkach i ich różnych bajkowych wcieleniach. Zgodnie z ideą cyklu Moda na czytanie uczestnicy wcielili się w role projektantów, tworząc niezwykłe kreacje dla wróżek inspirowane poznanymi książkami.
Spacer po niezwykłym lesie – spotkanie z Tapim, bohaterem książek Marcina Mortki.
W listopadzie podczas zajęć w ramach cyklu Moda na czytanie spacerowaliśmy po lesie śladami wikinga Tapiego, bohatera książki Marcina Mortki. Mieliśmy okazję porozmawiać o książkach, w których tematem jest las. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi obserwacjami związanymi ze spacerami po lesie. Potem z zapałem projektowali swój własny niezwykły las. Podczas zajęć w ramach cyklu zajęć literacko- artystycznych Moda na czytanie przekonaliśmy się, że czytanie z dzieckiem może być fajną okazją do tworzenia niezwykłych przedmiotów, inspirowanych przygodami książkowych bohaterów.
Cykl warsztatowy Moda na czytanie to także spotkanie z Nadią Logowinienko-Siemek, założycielką NADIART, artystką, plastyczką, projektantką i autorką scenografii teatralnych. Dzieci miały okazję posłuchać ciekawej opowieści o pracy nad tworzeniem scenografii, a w części warsztatowej także spróbować swoich sił, tworząc obrazki ze ścinków kolorowych tkanin techniką patchworku. Było kreatywnie, twórczo i kolorowo!
Filia w Luszowicach
30 czerwca w Płazie i 6 lipca w Luszowicach mieliśmy przyjemność gościć Agatę Cybulską – artystkę i rękodzielniczkę, która poprowadziła warsztaty dla dzieci. Tematem spotkań były łapacze snów – dekoracje na topie wywodzące się z tradycji Indian północnoamerykańskich. Dzieci przygotowały swoje łapacze snów z tekturowych obręczy, kolorowych włóczek i drobnych ozdób. Zajęcia w sam raz na wakacyjny czas. Howgh!
Filii w Płazie
Łapacze snów nie są częścią polskiej tradycji choć często zdobią nasze domy. Prawdziwe łapacze wywodzą się z tradycji Indian zamieszkujących Amerykę Północną. Była to gałązka-witka ukształtowana w koło, przepleciona sznurkami lub nićmi, na której zawieszano zwykle trzy pióra. Miała chronić dziecko przed sennymi koszmarami i zapewniać zdrowy sen. Przypisywano im magiczne właściwości. Łapacze, które dziś spotykamy są małymi arcydziełami sztuki rękodzielniczej i nie mają tych magicznych właściwości. Ale są piękne! Wykonane z delikatnych koronek, sznurków i nitek stanowią ciekawą ozdobę okien i ścian. Pod kierunkiem Pani Agaty Cybulskiej dzieci wykonały takie kolorowe łapacze. Barwne nitki, włóczki, guziki i koraliki zamieniły się w nietypową ozdobę. Każdy łapacz był inny i każdy piękny. Ich wykonanie nie było wcale takie łatwe, ale warto było się pomęczyć dla końcowego efektu. Mamy nadzieję, że zapewnią naszym uczestnikom barwne senne marzenia!
Wystawa ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej. Instytut Książki
Spotkaniom z Elżbietą Wasiuczyńską i Wojciechem Widłakiem towarzyszyła wystawa „Mama, tata i ja. Hop-la-la!” udostępniona naszej bibliotece przez Instytut Książki. Na wystawie prezentowane były ilustracje artystki przygotowane w związku z projektem Mała książka – wielki człowiek. Ilustratorka od wielu już lat współtworzy z Wojciechem Widłakiem niepowtarzalną serię książkową o Panu Kuleczce, kaczce Katastrofie, psu Pypciu i muszce Bzyk Bzyk. Elżbieta Wasiuczyńska – jadna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych ilustratorek, malarka, graficzka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zilustrowała różnymi technikami (malarstwo, tkanina i wyszywanie, wycinanka oraz techniki mieszane) kilkadziesiąt książek dla dzieci, w tym, oprócz serii o Panu Kuleczce, książki Tomasza Samojlika „Ambaras” i „Bercia i Orson”, autorski „Mój pierwszy alfabet” czy „Chichotnik” z wyborem wierszy polskich autorów, dokonanym przez Barbarę Gawryluk. Prowadzi blogi wasiuczynska.blogspot.com i ojdanadana.blogspot.com.
Spotkanie autorskie z Elżbietą Wasiuczyńską
Spektakl "Ananas"
Spektakl "Mi Sie"
Warsztaty animacji poklatkowej
Warsztaty "Paluszek i główka, gotowa robótka!"
Warsztaty "moda na czytanie"
warsztaty "Łapacze snów"
wystawa ilustracji elżbiety wasiuczyńskiej
konkurs "malowana rota"
Kaszka z mlekiem
- Pokaz naukowy
Doktora WOW! - Angielski
na wesoło - Kodowanie
- RobotykaFun
Wakacyjny pokaz przez Doktora WOW! przyciągnął wielu ciekawskich. Na tym spotkaniu nikt się nie nudził. Doktor WOW! zaprezentował moc wystrzałowych eksperymentów. Było inspirująco, naukowo i wybuchowo! Koniecznie obejrzyjcie zdjęcia ze spotkania.
Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przez zabawę. I dobrze wiedzą o tym dzieci biorące udział w zajęciach „Angielski na wesoło”. Spotykaliśmy się raz w miesiącu od maja do grudnia z przerwą na wakacje, a lektorki ze szkoły Helen Doron z Chrzanowa zawsze dbały o atrakcyjną formę spotkań. To była świetna przygoda, zobaczcie sami!
Wielki Bal Przyjaźni – spotkanie integracyjne
Pełne dobrej zabawy spotkanie dla uczestników zajęć projektowych (warsztaty z robotyki i angielskiego). Roześmiane dzieci, przebrane za różne postaci bajkowe i literackie, świetnie się bawiły przy dźwiękach muzyki.
Pociąg do angielskiego – gra językowa
Gra biblioteczna, której uczestnicy, czyli dzieci, które brały udział w naszych spotkaniach z językiem angielskim, miały do rozwiązania kilka zadań na pięciu „stacjach”, rozmieszczonych w całym budynku biblioteki: Home Sweet Home, Fun & Sport, Library Picnic, Racing i Art Gallery. Wszyscy mieli okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, ale przede wszystkim do dobrej zabawy. Nad poprawnością rozwiązań czuwały lektorki z Centrum Helen Doron z Chrzanowa.
Logiczne myślenie, ciągi przyczynowo- skutkowe, wydawanie komend i postępowanie według instrukcji – to wszystko, jak wiadomo, przydaje się w życiu małych i dużych ludzi. My, żeby dzieci mogły poćwiczyć te umiejętności w sprzyjających warunkach i fantastycznej atmosferze, zaprosiliśmy do Oddziału dla Dzieci Małopolską Akademię Nabywania Umiejętności z Krakowa z cyklem zajęć „Kodowanie” dla dzieci w wieku 4 – 9 lat.
Konstrukcje z klocków lego, programowanie wykonanych pojazdów lub postaci i wprawianie ich w ruch – takie fantastyczne możliwości dawały spotkania w ramach cyklu RobotykaFun dla dzieci w wieku 5-8 lat. Nasi mali czytelnicy chętnie korzystali z zajęć – lista co miesiąc pękała w szwach!
pokaz naukowy doktora wow!
Angielski na wesoło
kodowanie
RobotykaFun
Jak na skrzydłach
- Zajęcia z akrobatyki powietrznej
- Spotkanie
z dietetykiem - Warsztaty dla rodziców
z Joanną Jeżak
Jak wiadomo w chrzanowskiej bibliotece nierzadko odbywają się całkiem niebanalne spotkania. Tak samo było tym razem, czyli w czasie wakacji, kiedy do wspólnych ćwiczeń zaprosiliśmy dzieci podczas zajęć z akrobatyki powietrznej, które poprowadziły Panie z Power Studio w Chrzanowie. W ramach naszego projektu odbyły się dwa fascynujące, rozwijające spotkania, które zagwarantowały młodym uczestnikom przypływ endorfin. Zapraszamy do fotogalerii.
Dobre jedzenie nie jest złe i jeszcze lepiej, jeśli jest zdrowe. Przekonaliśmy się o tym na spotkaniu z Natalią Jekiel, dietetyczką z NaturHouse w Chrzanowie. Po wstępie zawierającym istotne informacje o naszej diecie przystąpiliśmy do przygotowywania pysznych owocowo – warzywnych koktajli. I oczywiście wszystkim wyszło to na zdrowie. Koniecznie spróbujcie sami zrobić taki koktajl:
Przepis na jedną porcję:
Pół pomarańczy
Pół jabłka
Pół kiwi
Garść szpinaku
Łyżka nasion słonecznika
Szklanka wody
Możecie też zajrzeć na stronę z przepisami Natur House i zainspirować się kulinarnie: https://www.naturhouse-polska.pl/baza-wiedzy/przepisy/ Smacznego!
Uczyliśmy się czym są emocje…
Emocje – jak wspierać dziecko? – to tytuł spotkania warsztatowego, które odbyło się w naszej bibliotece 10 września. Warsztaty poprowadziła Joanna Jeżak – pedagog i psychoterapeutka, na co dzień pracująca w założonym przez siebie Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica PESTKA w Krakowie.
Emocje to, jak wiemy, temat trudny, a gdy mowa o emocjach naszych dzieci – czasami bardzo trudny.
Czy istnieją „złe” emocje? Jak z dziećmi rozmawiać? Jak reagować w trudnych sytuacjach? Jakich zachowań, słów, gestów się wystrzegać, a jakie będą pomocne, gdy mamy do czynienia ze zbuntowanym nastolatkiem czy też „krnąbrnym” przedszkolakiem.
Takie i inne wątki poruszyliśmy na spotkaniu – jak się okazało niezwykle potrzebnym nam dorosłym.
I jeszcze polecane przez autorkę książki: Faber Adele, Mazlish Elaine, Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły oraz seria Self – Regulation autorstwa Agnieszki Stążka-Gawrysiak.