Oddział
dla Dzieci

dzieciecy@mbp.chrzanow.pl | tel. 32 763 27 53
ul. Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów

Projekt „Za kulisami książki” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie i dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Partnerstwo dla książki” to cykl wydarzeń, które przeprowadziliśmy zarówno w Oddziale dla Dzieci, jak i w filiach bibliotecznych.
Wartość projektu: 32 560 zł, w tym kwota dofinansowania: 25 600 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych

ZA KULISAMI KSIĄŻKI

Punktem wyjścia w projekcie jest – jakżeby inaczej – literatura dla dzieci. Zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom – nie tylko tym najmłodszym, również ich rodzicom i dziadkom – szereg spotkań autorskich, wystaw, spektakli i warsztatów w trzech blokach tematycznych:

Gramy w zielone? – Wydarzenia o tematyce przyrodniczej, ekologicznej lub nawiązujące do natury; literatura m.in. popularnonaukowa i tradycyjne techniki artystyczne wykorzystujące naturalne materiały; popularyzacja tematów związanych z ekologią i ochroną środowiska. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie w naszym „zielonym” cyklu: spotkanie autorskie z ilustratorem i autorem książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej, wystawę ilustracji w Bibliotece Głównej oraz w filiach, warsztaty ceramiczne, warsztaty ekologiczne oraz spektakl dotyczący ochrony środowiska.

Do dzieła! Książka i sztuka – Artystyczny blok tematyczny, propozycja ciekawych spotkań związanych oczywiście z literaturą, a także ze sztuką, muzyką i teatrem. Warsztaty teatralne i plastyczne, spektakl, spotkanie z ilustratorem, a także wystawy ilustracji książkowej oraz spotkanie literacko- muzyczne, a nawet warsztaty wydawnicze o tym jak powstaje książka dla dzieci - tyle ciekawych spotkań! Na pewno coś zainspiruje do twórczej aktywności naszych Czytelników.

Podróże po literaturze – podróże w czasie i przestrzeni, inspirowane literaturą: oryginalne ilustracje uznanych artystów sprzed lat na wystawie - swoistej podróży w czasie; spotkanie autorskie na temat podróży z autorką wielu znakomitych książek dla dzieci. Oprócz tego warsztaty lingwistyczne – znajomość języków obcych bardzo się przydaje w podróży -
oraz interaktywny przewodnik dla dzieci po najbliżej okolicy jako zabawa rodzinna.

Cele projektu to:

Popularyzacja czytelnictwa i literatury dla dzieci

Promocja biblioteki jako miejsca tętniącego życiem kulturalnym

Zaangażowanie dziecięcych czytelników w życie biblioteki

Edukacja m.in. przyrodnicza, artystyczna i językowa użytkowników Biblioteki

Stworzenie atrakcyjnej oferty kulturalnej

Kształtowanie czytelniczych i estetycznych potrzeb dzieci

Konkurs „Cztery pory roku z Biblioteką”

Konkurs plastyczny „CZTERY PORY ROKU Z BIBLIOTEKĄ” rozstrzygnięty!

Oddział dla Dzieci ma dla swoich Czytelników wspaniałą wiadomość! Nasz konkurs „CZTERY PORY ROKU Z BIBLIOTEKĄ” po burzliwych obradach jury został rozstrzygnięty!
Oto lista nagrodzonych młodych artystów:

1 miejsce: Antoni Pyciński ANTOS
2 miejsce: Aleksandra Wolska AKIRKA i Agnieszka Raźniak MYSZKA
3 miejsce: Franciszek Miziołek FM 26 i Weronika Romanowska WERCIA 09
Wyróżnienie: Kacper Badura NIEBIESKI 7

Zespół jurorski to Izabela Lechowicz – edukatorka sztuki i artystka, na co dzień związana z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, Agnieszka Kęska – bibliotekarka, artystka, obecnie związana z Działem Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Katarzyna Kloska – bibliotekarka, plastyk z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Konkurs adresowany był do dzieci w wieku 7 – 12 lat, nawiązywał do pór roku i wybranego utworu lub bohatera i motywu literackiego. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu „Za kulisami książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Bardzo dziękujemy dzieciom za udział w konkursie. Prace zostaną opublikowane w formie grafiki do kalendarza na rok szkolny 2021/2022.

O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie oraz mailowo.

Witajcie! Oddział dla Dzieci rozpoczyna realizację wydarzeń w ramach projektu Za kulisami książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Już od 14 czerwca zapraszamy Was na wystawę ilustracji Tomasza Samojlika – naukowca, pisarza, rysownika. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie online z Autorem.
Tomasz Samojlik za swoją działalność związaną z popularyzacją nauki oraz za książki i komiksy otrzymał wiele nagród.

Najlepiej będzie, jeśli  Autor sam Wam opowie, czym się zajmuje:

Halo! Tu Tomasz Samojlik!

Za dnia jestem naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Chodząc po Puszczy jestem zajęty rozmyślaniem, jakie ślady dawnej obecności i działalności człowieka kryje w sobie dany zakątek lasu, gdzie polowali polscy królowie, którędy wiodły ścieżki wykorzystywane przed wiekami przez bartników… co sprawia, że zwykle potykam się o wystające korzenie lub stukam głową w nisko rosnące konary.

Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów. Bywam w związku z tym niewyspany, ale warto, bo dzięki temu poznałem żubra Pompika, wilka Ambarasa, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci, które już czekają, by pojawić się na kartach moich kolejnych książek i komiksów. Czasami, jeśli akurat nie rozgryzam kolejnych zagadek z przeszłości Puszczy, ani nie pracuję nad swoimi komiksami, ilustruję książki innych autorów. Ale tylko takie, które mi się podobają!

Źródło: http://tomaszsamojlik.pl/o-mnie/

Grafika

19 i 20 września mieszkańcy Chrzanowa i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Luszowicach mieli okazję uczestniczyć w widowiskowych wydarzeniach o tematyce ekologicznej przygotowanych przez Fundację Abrys dla środowiska z Poznania. Spektakl „Na ratunek Czystolandii” dotyczący niskiej emisji oraz warsztaty „Bibeloty na patyku”, „Las w ekosłoiku”, „Obrazy 3D” i „Ekoorganizmy” to propozycje edukacyjne, które jednocześnie wyzwalają kreatywność i pobudzają wyobraźnię. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Abrys dla środowiska: https://abrys.pl/edukacja-ekologiczna/

Witajcie! Środa 8 września to dla naszej biblioteki szczególny dzień, który dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Płazie spędziły kreatywnie i w cudownym kontakcie z przyrodą. Dorota Kouba, założycielka Fundacji Czuła Stodoła, artystka i gospodyni najprawdziwszej stodoły – pracowni z cierpliwością i pasją uczyła uczestników warsztatów ceramicznych jak obchodzić się z gliną i pracować na kole garncarskim. Zapraszamy do fotogalerii – sami zobaczcie, nawet słońce brało udział w spotkaniu!

Dorota Kouba: http://koubaceramics.pl/  

https://www.facebook.com/KoubaCeramics/

Spotkanie Autorskie i Wystawa Tomasza Samojlika

Abrys dla środowiska
spektakl i warsztaty

Warsztaty ceramiczne
Dorota Kouba

Grafika

 

Czytaliście „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek? Jeśli tak, to na pewno świetnie pamiętacie rysunki w tej książce. I wyobraźcie sobie, że naszą bibliotekę odwiedził autor ilustracji we własnej osobie – pan Daniel de Latour – artysta i ilustrator, który stworzył szatę graficzną do bardzo wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Na spotkanie przyszły zaproszeni przez Oddział dla Dzieci uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej numer 3 w Chrzanowie dzierżąc w dłoniach swoje egzemplarze „Niesamowitych przygód…”, które nasz gość pod koniec spotkania podpisał wszystkim chętnym. Było czytanie, rozmowa, tworzenie własnych niewielkich książek z samodzielnie przygotowanymi skarpetkowymi przygodami, a także najważniejsze: słowa, żeby nigdy nie mówić, że się czegoś nie umie! A zatem: działajcie, twórzcie i wymyślajcie z przekonaniem, że dacie radę. Powodzenia!

Grafika

7.08. – Patrzę, czuję i maluję – warsztaty artystyczne, prowadzenie Izabela Lechowicz – Muzeum Narodowe w Krakowie

W sobotę pogoda dopisała i mogliśmy spotkać się tym razem w plenerze na tyłach biblioteki w otoczeniu zieleni. Naszym gościem była pani Izabela Lechowicz, artystka malarka, edukatorka sztuki, założycielka Pracowni Światłoczułej w Chrzanowie, na co dzień związana z działem edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, która specjalnie dla czytelników Oddziału dla Dzieci poprowadziła warsztaty artystyczne w ramach projektu „Za kulisami książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury. Oj, działo się! Zobaczcie sami:

Grafika

Wszystkich miłośników sztuki zapraszamy od 16 września do 30 listopada na wystawę ilustracji Józefa Wilkonia „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!” do książki „Pierwsze czytanki dla…”, która towarzyszy w wędrówce przez literacki świat najmłodszym czytelnikom uczestniczącym w projekcie Instytutu Książki MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK.

Instytut Książki o wystawie: Klik

Zasady udziału w projekcie MKWCz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie:

Zasady Projektu

Grafika

W październiku prezentujemy wszystkim naszym czytelnikom wystawę Mistrzowie Ilustracji z Wydawnictwa Dwie Siostry. Wystawa zawiera wybrane ilustracje ośmiorga autorów: Bohdana Butenko, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej – Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik. I dodatkowo ciekawe plansze z dowcipnie opracowanymi informacjami na temat twórczości wspomnianych artystów. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa Wydawnictwa Dwie Siostry: Wystawa

Grafika

Jak powstaje książka? Kim jest korektor? Jak wygląda praca w wydawnictwie? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Agata Picheta z Wydawnictwa Debit podczas spotkania z dziećmi w Filii w Balinie 30.06.2021. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć różne rodzaje książek, poznać poszczególne etapy wprowadzania książki na rynek,  a także samodzielnie przygotować specjalną zakładkę do książek.

Wydawnictwo Debit:

https://wydawnictwo-debit.pl/

Grafika

7.07.2021 – Licho nie śpi – spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Uszytego

To był wyjątkowy dzień. Tym razem spotkaliśmy się w sali teatralno-kinowej MOKSR w Chrzanowie. Mieliśmy okazję oglądać spektakl pt. „Licho nie śpi”, a wystąpili specjalnie dla nas aktorzy z Teatru Uszytego. Były emocje, zachwyt, skupienie, cisza, oklaski, śmiech, a także aktywny udział dzieciaków na scenie. Nie da się ukryć, że wyszliśmy z sali z uśmiechami na buziach 😉

Teatr Uszyty: http://teatruszyty.com.pl/

https://pl-pl.facebook.com/teatruszyty/

Grafika

17.08 Magia teatru lalek – warsztaty z Teatrem Uszytym

Lubicie teatr? A może sami chcielibyście zostać aktorami i grać w spektaklach? A czy wiecie, że niektórzy aktorzy potrafią animować – czyli ożywiać – lalki teatralne? O lalkach – kukłach, marionetkach i pacynkach opowiedział dzieciom wczoraj Jędrek Kopczyk z Teatru Uszytego, wieloletni aktor Teatru Groteska w Krakowie i wtajemniczył wszystkich w sekrety teatralnej kuchni. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Za kulisami książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zobaczcie, jak się bawiliśmy: 

Teatr Uszyty: https://pl-pl.facebook.com/teatruszyty/

http://teatruszyty.com.pl/

Grafika

Śpiewająca Biblioteka w Pogorzycach

23 września 2021 odbyło się wyjątkowe, literacko-muzyczne spotkanie autorskie z Edytą Zarębską, pisarką i ilustratorką, która zadebiutowała własnoręcznie ilustrowaną bajką pt. ,,Opowieści babci Gruni”.

Autorce towarzyszył animator i kompozytor Robert Zarębski. W  spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 1 – 3  ze Szkoły Podstawowej w Pogorzycach. 

Autorka opowiedziała o swoich przygodach z dzieciństwa oraz marzeniach, żeby zostać pisarką. Dzieci dowiedziały się,  jak powstawały pierwsze wiersze i bajki. Były ciekawe pytania, zagadki, zabawy integracyjne, głośne czytanie fragmentów książek oraz wspólne śpiewanie autorskiej piosenki pt. Mądra rzeka”.

Celem spotkania realizowanego w ramach projektu “Za kulisami książki” było propagowanie czytania, promocja książki dla dzieci oraz okazja do zainteresowania biblioteką.

Rozśpiewana biblioteka w Luszowicach

Czy w bibliotece można śpiewać? A czy można poznać prawdziwą „pisaczkę”? Oczywiście, że tak. Przekonały się o tym przedszkolaczki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Luszowicach. 

Spotkanie pt. „Śpiewająca Biblioteka” przeprowadzili Edyta Zarębska, autorka, ilustratorka książek oraz muzyk, animator – Robert Zarębski. Atrakcji nie brakowało.
Pani Edyta opowiedziała dzieciakom historię pewnej dziewczynki, która bardzo chciała poznać alfabet, by zostać pisaczką-pisarką.
Z kolei pan Robert – oddychającym instrumentem- akordeonem – porwał maluchy do spontanicznej zabawy. Dzieciaki śpiewały i klaskały w rytm autorskiej piosenki „Mądra rzeka”. Wpadający w ucho utwór opowiadał o dziecięcych marzeniach, pewnej bardzo mądrej rzece, bibliotece, książkach i zawartej w nich wiedzy. Prowadzący rozmawiali z przedszkolakami.
Dodatkowych atrakcji nie zabrakło. Zarębscy zaproponowali przedszkolakom kapitalną zabawę. Pani Edyta rysowała kreska po kresce, a maluchy zgadywały, co powstaje na białej kartce papieru. Na koniec zajęć powstała kolorowa  ośmiorniczka.

Trzeba dodać, że Wasza biblioteka w Luszowicach dysponuje książeczkami dla dzieci, autorstwa Edyty Zarębskiej. Są to mądre opowiastki o wielkich problemach małych ludzi. Każda pozwala dziecku rozwiązać jakiś problem. Historie uczą empatii, radzenia sobie z trudnymi emocjami. Pozwalają lepiej oswoić świat dziecięcych uczuć. To bardzo wartościowa lektura zarówno dla Dzieci, jak i dla Rodziców. Tak więc przybywajcie, wypożyczajcie dla siebie i własnych Pociech.

Spotkanie Autorskie z
Danielem de Latour

Śpiewająca Biblioteka
Spotkanie Autorskie

Warsztaty wydawnicze
Agata Picheta Debit

Teatr Uszyty
spektakl i warsztaty

Grafika

Książka – Podróż w czasie

Nie ma chyba czytelnika, który nie rozpoznałby dynamicznej kreski Jana Marcina Szancera, postaci i krajobrazów stworzonych przez tego artystę i przedstawionych z dbałością o najmniejszy szczegół. Każdy wielbiciel baśni braci Grimm rozpozna Kopciuszka siedzącego przy piecu albo szkic stoliczka z baśni „Stoliczku nakryj się” w wykonaniu Bożeny Truchanowskiej. A Miś Uszatek Zbigniewa Rychlickiego? Przecież każdy go zna! Gdzieś w zakamarkach pamięci znajdziemy również mroczne i tajemnicze ilustracje Antoniego Boratyńskiego lub kunsztowne, metaforyczne prace Elżbiety Gaudasińskiej czy artystycznie wyrafinowane „matejkowskie” dzieła Marii Orłowskiej-Gabryś. Bohdan Butenko – oczywiście rozpoznawalny w najmniejszej kresce w portretach wszystkich zabawnych postaci od Gapiszona począwszy na Guciu i Cezarze skończywszy i Józef Wilkoń – w najmniejszej akwarelowej plamce na ilustracjach przedstawiających wszystkich czworonożnych bohaterów wielu zilustrowanych przez tego artystę książek. A może ktoś pamięta soczyste kolory i niepowtarzalny humor w ilustracjach Jerzego Flisaka, lub plamy barwne tworzące kompozycje naśladujące dziecięcą twórczość Emilii Piekarskiej- Freudenreich?

Wszystkie te niezwykłe prace zamknięte w książkach małych i cienkich w formacie prawie kieszonkowym albo dużych, grubych tomach, teraz pochowanych gdzieś w zakamarkach piwnic, strychów i bibliotecznych magazynów dostarczały kiedyś niepowtarzalnych wrażeń estetycznych. Sprawdźmy, czy Mistrzowie polskiej szkoły ilustracji wciąż potrafią rozbudzić wyobraźnię. Zapraszamy na wystawę ilustracji książkowej Książka – podróż w czasie, którą mamy zaszczyt prezentować w podwojach chrzanowskiej biblioteki. Prace czasem zaskakują – przyzwyczajeni do stylu i tematyki dominującej w twórczości danego artysty tutaj ze zdziwieniem możemy czasem stwierdzić, że autor tworzył również w zupełnie inny sposób.

Książka – podróż w czasie – wystawa ilustracji książkowej prezentuje wybrane prace wcześniej wspomnianych artystów: Jana Marcina Szancera, Bożeny Truchanowskiej, Zbigniewa Rychlickiego, Antoniego Boratyńskiego, Elżbiety Gaudasińskiej, Marii Orłowskiej- Gabryś, Bohdana Butenki, Józefa Wilkonia, Jerzego Flisaka i Emilii Piekarskiej- Freudenreich. Przygotowaliśmy również dla Państwa wybór książek zilustrowanych przez tychże autorów: częściowo to są tytuły, w których możemy znaleźć  ilustracje obecne na wystawie, a częściowo inne, ale o szacie graficznej na tyle charakterystycznej dla stylu autora, że z pewnością warto się im przyjrzeć.

Serdecznie dziękujemy Muzeum Ilustracji Książkowej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, które udostępniło nam wybrane prace ze swoich znakomitych zbiorów.

Muzeum Ilustracji Książkowej

Grafika

Na pewno wszyscy czytelnicy Oddziału dla Dzieci zetknęli się z co najmniej jedną książką Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel. Nie jesteście pewni? A „Sznurkowa historia”? „Pamiętniki Florki”? „Praktyczny pan” albo „Królewna”? A może „Alojzy@kot_w_podróży”?I wiele innych… Już sobie przypominacie? Tak, te książki naprawdę trudno zapomnieć. Są ciekawe, zabawne, przepięknie ilustrowane przez różnych artystów – ilustratorów i przede wszystkim mądre nienachalną mądrością wartościowej literatury. Ale, ale… dlaczego pojawił się temat książek pani Roksany? Otóż 11 października autorka osobiście przyjechała do naszej biblioteki, żeby spotkać się z dzieciakami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie! Spotkanie pod hasłem „Dom w walizce – podróże wyobraźni”, rewelacyjnie poprowadzone przez pisarkę, sprawiło dużo radości i wywołało mnóstwo refleksji na temat różnorodności świata i kultur, a także tego, co sprawia, że niektórzy bardzo chcą podróżować a inni się boją i wolą zostawać w domu, czym jest dom i jakie są rodzaje domów na świecie. I przede wszystkim co jest potrzebne, żeby wyruszyć w podróż. I oczywiście rozmowie towarzyszył Alojzy uszyty własnoręcznie przez Agnieszkę Żelewską, bohater książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, zapalony podróżnik. Po sąsiedzku obok prezentowanych książek autorki z serii „Pamiętniki Florki” można było zobaczyć szydełkową rodzinkę malutkiej ryjówki, którą pisarka wozi ze sobą na spotkania autorskie.

Spotkanie odbyło się w cyklu „Podróże po literaturze” w ramach projektu „Za kulisami książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego w 2021 roku przez Oddział dla Dzieci.

Grafika

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? Czy jest to rzeczywiście tak trudne, jak niektórym
z nas się wydaje? Co pomaga, a co może przeszkadzać w nauce języków obcych? Po jakie metody, sposoby i pomoce możemy sięgnąć, by tę naukę sobie ułatwić?

Na takie i podobne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas warsztatów lingwistycznych, które w naszej płaziańskiej filii przeprowadziła Pani Eliza Illukiewicz. Aktywnymi uczestnikami spotkania byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Płazie, dla których, mamy nadzieję, ta językowa podróż „placem po mapie” ( bo na motywie podróży całe spotkanie było oparte) stanie się impulsem i zachętą do uczenia się języków obcych… Wszak, jak powiedział Nelson Mandela „Jeśli rozmawiasz z drugim człowiekiem w języku, który rozumie – przemawiasz do jego głowy. Jeżeli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku trafiasz prosto do jego serca”

Eliza Illukiewicz – chrzanowianka, absolwentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie Śląskim, filologii orientalnej — indianistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowych studiów dla tłumaczy pisemnych w parze językowej hiszpański-polski. Obecnie doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka VERBOOK’a – składającego się z dwóch części zeszytu ćwiczeń do nauczania słownictwa języków obcych.

Grafika

Naszym dziecięcym czytelnikom i ich rodzicom prezentujemy interaktywny przewodnik „CZYTANIE ZABYTKÓW. Mali Odkrywcy w Chrzanowie”. Znajdziecie w nim informacje na temat zabytków i ciekawych miejsc Chrzanowa, zdjęcia, zadania do wykonania oraz miejsce na notatki Odkrywcy.

Cały przewodnik w PDF można pobrać na dole strony lub zajrzeć do niego i skorzystać z interaktywnej formy.

Zapraszamy na odkrywanie Chrzanowa!

Roksana Jędrzejewska - Wróbel
Spotkanie Autorskie

Eliza Illukiewicz
Warsztaty lingwistyczne

Scroll to Top