klauzula

 
 
 
A- A A+

1724 - 290 lat temu

  • erygowano w Chrzanowie dwie mansjonarie

Biskup Konstanty Szaniawski erygował w Chrzanowie dwie mansjonarie, czyli stanowiska księży zobowiązanych do śpiewania w kościele oficjum brewiarzowego o Matce Bożej.

  • wybudowano w Lipowcu-Wygiełzowie browar z gorzelnią.

Osiemnastowieczny, a więc nie pierwszy już w Lipowcu-Wygiełzowie browar z gorzelnią i towarzyszącymi zabudowaniami wzniesiony został z polecenia bpa F.K. Szaniawskiego w 1724 roku. Jak widać na mapie katastralnej był zlokalizowany po prawej stronie gościńca krakowskiego za odgałęzieniem drogi do Płazy. Wybór miejsca podyktowany był znajdującymi się powyżej źródłami świeżej wody.
Budynek gorzelni, do którego sieni wchodziło się z podwórza, miał izbę pisarską, spiżarnię, gorzelnię, komorę na gorzałkę, komorę na surowiec i locus secretus. Podobnie budynek browaru, w którym mieściła się sień, izba browarna, izba zalewna, suszarnia i dwie piwnice. Oba były murowane.
Na wprost bramy, od strony północnej, wznosiła się wołownia na 30 wołów, chlewnia na 30 wieprzów, a w ich sąsiedztwie dwie stajnie, kolejne chlewy, kurnik i sieczkarnia. Wytłokami ze zboża pochodzącymi z browary i gorzelni, a będącymi odpadami poprodukcyjnymi, tuczono woły i wieprze trzymane we wspomnianych zabudowaniach.

Źródła:
Ciura Franciszek. Klucz lipowiecki. Kraków 2009Chrzanów. Studia z dziejów miasta i regionu do roku 1939. Chrzanów 1998