31 sierpnia
Dzień Solidarności i Wolności
31 sierpnia, w Dniu Solidarności i Wolności, wspominamy rocznicę porozumień sierpniowych z 1980 roku. To już 15 obchody – w 30 lat od tych historycznych wydarzeń. Zapraszamy do wspólnych wspomnień dotyczących zawierania kolejnych porozumień w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej, czyli ustalania sławnych 21 postulatów.
Te właśnie żądania figurują na liście UNESCO najważniejszych dokumentów świata, ponieważ stanowią dowód tego, jak oddolny ruch społeczny w sposób pokojowy dokonał politycznego przewrotu w Polsce i Europie.
Komitety strajkowe wywalczyły wówczas od rządu Polskiej Republiki Ludowej między innymi możliwość rejestracji nowych, niezależnych od państwa związków zawodowych, co pozwoliło zalegalizować „Solidarność”. Upomniały się również o zapisaną w konstytucji wolność słowa, druku i publikacji. Postulaty te trafiły do oficjalnych środków przekazu, a społeczeństwa miało być informowane o bieżącej sytuacji gospodarczej państwa i wprowadzanych środkach zaradczych.
Proponujemy, aby uczcić ten dzień sięgnięciem po książkę lub film na temat „Solidarności”, przeprowadzeniem rozmowy z osobą, która pamięta sierpień 1980 roku, namysłem nad tym, w jakich warunkach żyjemy teraz i jaki mamy na nie wpływ.
W naszych zbiorach znajdą Państwo takie pozycje, jak:
– „Kalendarium Solidarności: 1980-1989 : gdy niemożliwe stało się możliwe” Jana Skórzyńskiego i Marka Pernala;
– „Solidarność Ziemi Chrzanowskiej : katalog do wystawy „Od Solidarności do wolności”. W 25. rocznicę powstania „Solidarności” Zbigniewa Mazura;
– „Solidarność : dekada nadziei 1980-1989” Ryszarda Terleckiego;
– „Kobiety Solidarności” Marty Dzido;
– „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsy (także w wersji audiobooka),
i wiele innych.
Z kolei w Bibliografii Regionalnej można wyszukać lokalizację wybranych artykułów związanych z lokalnymi wzmiankami dotyczącymi Solidarności, wyszukać je w fizycznym egzemplarzu i zapoznać się z ich pełną treścią. Zapraszamy!