MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI KSIĄŻKA I RÓŻA (23-24.04.2017) oraz ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH  w Chrzanowie obchodziliśmy ... konkursowo, literacko i warsztatowo.

22.04. w godz.  9.00-14.00 w  houl biblioteki odbył się WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻKI. Można było nabyć książkę  za 1 zł., można było sprzedać i wymienić swoje przeczytane już lektury na specjalnie przygotowanych  stoiskach dla czytelników. Można było również podać dalej książkę w ramach akcji  bookscrossing - książka w podróży. Niestety nie udało nam się z powodu niepogody otworzyć Letniej Czytelni  i zapromować książkę za pośrednictwem "Bibliotecznej Blondynki", która miała i tym razem polecać KSIĄŻKĘ  i RÓŻĘ.

Z kolei 24.04. o godz. 10.00 odbyła się Debata Literacka pod hasłem CZY LEKTURA TO TORTURA?, podczas której uroczyście rozdaliśmy nagrody w konkursie literackim pod tym samym tytułem. W debacie uczestniczyła młodzież I LO w Chrzanowie,gimnazjaliści z PG nr 1 w Chrzanowie, nauczyciele, pedagodzy oraz laureaci i uczestnicy konkursu.  W debacie aktywnie uczestniczyłrównież nasz gość specjalny i zarazem przewodniczący jury konkursowego Zastępca Burmistrza miasta Chrzanowa Tadeusz Kołacz, z wykształcenia polonista i znawca tematu. Głosy podczas debaty były różnorodne. Dla części lektura szkolna to swoista tortura, dla innych wprost przeciwnie.

Przebieg debaty:

1. Uczestnicy debaty: uczniowie I LO w Chrzanowie, pod opieka Barbary Wawrzyniak  , PG nr 1 w Chrzanowie, pod opieką Bogumiły Boho , uczestnicy i laureaci konkursu "Czy lektura to tortura?"
2.    Karteczki : zielone / lektura-nie-tortura, czerwone -/ lektura-tortura,  uczestnicy losowo dostali na wejściu.
3.    Sala podzielona na dwie części TAK  i NIE
4.    Powitanie- temat i cel spotkania (konkurs + debata), w ramach XVI  Małopolskich Dni Książki Książka i Róża 2017
5.    Słowo przewodniczącego jury - Tadeusz Kołacz - zastępca Burmistrza miasta Chrzanowa
6.    Rozstrzygniecie konkursu "Czy lektura to tortura?" i rozdanie nagród
7.    Czytanie prac przez laureatów - I miejsca
8.    Wyjaśnienie znaczenia  miejsc i karteczek (tezy)
9.    Wprowadzenie w temat debaty - Danuta Jakubowska (I LO Chrzanów)
10.    Dyskusja  / argumenty uczestnicy piszą na karteczkach i umieszczają na tablicach
11.    Zmiana miejsc (I)
12.    Ankieta  - omówienie ? Danuta Jakubowska (I Lo Chrzanów)
13.    Dyskusja ? pytania , omówienie argumentów, zawieszenie nowych(moderatorzy)
14.    Sonda uliczna ?przygotowana przez  CHTVL
15.    Dyskusja ? pytania, omówienie argumentów, zawieszenie nowych(moderatorzy)
16.    Zamiana miejsc (II - ostateczna)
17.    Zebranie wniosków

Specjalne podziękowania kierujemy do Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej za profesjonalne przygotowanie sondy ulicznej w naszym mieście w temacie Czy lektura to tortura?

-----------------------------------------------------------------------
Koordynator: Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa (Olga Nowicka, Ewelina Deluga)