W dniach 1 - 2 grudnia 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyła się III edycja Festiwalu Pomocy, Współpracy i Integracji, który organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W pierwszym dniu imprezy uczestnicy zobaczyli prezentację Magdaleny Miller, która pokazała w jak niebanalny sposób biblioteki i inne instytucje związane z książką mogą zaistnieć w przestrzeni publicznej.  Podczas warsztatu ze zniszczonych książek zaczęto budowę Człowieka Wiedzy, jednak zabrakło czasu na jego ukończenie. Na sali konferencyjnej można było obejrzeć występy artystyczne dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 7 w Chrzanowie, uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Płazie oraz zespołu Senior Singers, składającego się ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie. Odbyły się również warsztaty "Wyostrz zmysły, dotknij niepełnosprawności" podczas których zainteresowani mogli dowiedzieć się, z jakimi trudnościami borykają się osoby niewidzące i niesłyszące. Zostały zaprezentowane urządzenia ułatwiające osobom niepełnoprawnym codzienne funkcjonowanie w życiu. Na salce projekcyjnej przez cały dzień można było obejrzeć pokazy filmów o tematyce ?Jak powstaje książka?. Pierwszy dzień Festiwalu zakończyło spotkanie autorskie z Aldoną Likus-Cannon i Teresą Bigaj, które promowały swoje nowe książki.

2 grudnia na sali konferencyjnej licznie zebrali się wszyscy wolontariusze biblioteki, darczyńcy CATL, osoby reprezentujące instytucje, stowarzyszenia i organizacje, które przez cały rok współpracowały z biblioteką. Podczas gali wszyscy otrzymali certyfikaty z podziękowaniem. Uroczystości towarzyszyły występy Zespołu Tęcza z Brzeszcz oraz chóru Vox Animae, działającego przy parafii Miłosierdzia Bożego w Chrzanowie, na osiedlu Kąty. W tym dniu odbyły się również warsztaty "Wyostrz zmysły, dotknij niepełnosprawności", "Pogotowie czytelnicze - Ratujmy książki"  oraz Doradztwo Genealogiczne, dla osób zainteresowanych poszukiwaniem korzeni swojej rodziny. Warsztaty genealogiczne służyły wskazaniu źródła dokumentów o przodkach, pomogły w korzystaniu z zasobów różnych archiwów opublikowanych w Internecie oraz przedstawiły najpopularniejsze strony i programy umożliwiające stworzenie własnego drzewa genealogicznego. Festiwal Pomocy, Współpracy i Integracji zakończył wieczorny koncert Grupy The New Lessers: Agaty Ślazyk, wokalistki i artystki Piwnicy pod Baranami i Antka Krupy, bluesmana, jazzmana, prezentera muzycznego Radia Kraków. Spotkanie poprowadzili: Maciek Nowak z zespołu Eder, Renata Bednarz i Krzysztof Brandys. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, wolontariuszom i darczyńcom CATL za zaangażowanie oraz poświęcenie czasu dla biblioteki oraz wszystkim osobom, które przygotowały program artystyczny. Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Pomocy, Współpracy i Integracji już za rok!