Pingwiny stały się bohaterami lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Filii MBP w Luszowicach. Inspiracją do zajęć była "Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów oraz "Zaginiony pingwinek" Amelii Cobb.

Drugoklasiści i trzecioklasiści  poznali życie pingwinów, ich obyczaje i ciekawostki oraz dziwactwa. Ze sporym zainteresowaniem wysłuchali informacji o trudach ptasiego życia na Antarktydzie, wylęgu i wychowywania młodych. Rozbawił ich fakt, iż niektóre gatunki pingwinów wykradają sobie kamienie z gniazd, by zyskać względy u partnerki. Zaciekawiła informacja, że istnieje gatunek pingwinów- pingwin cesarski - tak samo wysoki, jak niektórzy z nich.
Niektóre dzieci sporo wiedziały o życiu arktycznych nielotów. Nie było dla nich nowością, że skrzydła u pingwinów to wiosła, zaś ogon jest sterem. Padło szereg kłopotliwych i dociekliwych  pytań, np. czy pingwiny różnych gatunków mogą się łączyć w pary, czyli tworzyć pingwinie małżeństwa.
Dopełnienie zajęć bibliotecznych stała się projekcja fragmentu filmu "Dorastanie. Growing up", dzięki któremu dzieci poznały pierwsze miesiące życia pingwinów peruwiańskich.