A- A A+

Wokół hejnału mariackiego i hejnału Chrzanowa osnute zostały zajęcia z drugoklasistami. Uczniowie poznali nie tylko historię obu utworów, ale również mieli możliwość ich wysłuchania.

"Legenda o przerwanym hejnale" znana także jako "Legenda o hejnale z wieży mariackiej" wpisuje się w realizowany przez Filię w Luszowicach cykl zapoznawania dzieci z podaniami i baśniami polskimi. Sam zaś cykl jest jednym z komponentów świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Idea zajęć jest klarowna: zapoznać najmłodszych z historią i tradycją, pokazać im wartości, które kształtowały sposób myślenia i odczuwania pokoleń.   

Nim dzieci wysłuchały legendy odbyła się rozmowa o hejnale mariackim. Uczniowie dowiedzieli się, jakie funkcje pełnił niegdyś, a jaką dziś; kto go gra i jak często. Opowieści o hejnale z mariackiej wieży stała się inspiracją do zapoznania uczniów z tradycją chrzanowską. Dzieci były zdziwione, że Chrzanów ma również swój hejnał, który rozbrzmiewa wprawdzie nie tak często jak krakowski, lecz również wpisał się w koloryt chrzanowskiego rynku.  Mali słuchacze wysłuchali obu hejnałów i porównali je. Dodatkową atrakcją zajęć, były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci uruchomiły wyobraźnię rysując portret hejnalisty. Na koniec mali uczestnicy odbyli zajęcia rytmiczne i słuchając piosenki o krakowskim hejnale podrygiwali w takt melodii.


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

 www 4kroki