"Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" to kolejna opowieść, z którą zapoznały się przedszkolaki podczas lekcji bibliotecznej w Luszowicach. Tym razem rozmowa dotyczyła polskich symboli narodowych.

Stopniowe wprowadzanie maluchów w świat  baśni, bajek i legend to część projektu czytelniczego realizowanego w luszowickiej bibliotece wspólnie z oddziałem przedszkolnym. Dzieciaki poznają baśnie znane i mniej znane. Zajęcia łączą elementy literackie z plastycznymi i towarzyszy im zwykle wykonanie jakiejś pracy nawiązującej tematem do przeczytanej opowieści. Tym razem było to gigantyczne godło Polski. Maluchy nie tylko rozwijają swoje zdolności manualne, ale i uczą się pracy w grupie. Literackim elementem spotkania było nie tylko zapoznanie najmłodszych z legendą o początku państwowości Polskiej, pierwszej stolicy, znaczeniu godła. Dzieci wyrecytowały także znany wiersz "Kto ty jesteś".