Rozpoczęliśmy wykłady eksperckie dla młodzieży w ramach projektu "Pociąg do tradycji". Na pierwszym wykładzie, który odbył się 16 listopada 2018 poznaliśmy tajniki pisania krótkich tekstów, postów, notatek oraz reportaży.

Naszym przewodnikiem w tym temacie była Katarzyna Kobylarczyk Kułakowska. Reportażystka, dziennikarka. O Nowej Hucie, z której pochodzi, napisała zbiór reportaży Baśnie z bloku cudów. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i "National Geographic Traveler". Laureatka dziennikarskiej Nagrody Zielonej Gruszki i nagrody "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji". Autorka bloga septimo-piso.blogspot.com.

Kolejne wykłady:

30 listopada 2018 godz. 11.30 - Wykład połączony z warsztatem dot. umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji, strategie wyszukiwania, wiarygodności źródeł, social media jako źródło informacji, korzystanie z baz danych, "ukryty Internet" - deep web. Prowadzący:

Małgorzata Drobny, absolwentka kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo o specjalizacji broker informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. W trakcie studiów związana z niemiecką agencją monitorującą media m.in. dla branży motoryzacyjnej, chemicznej, biotechnologicznej i lotniczej. Warsztat pracy i umiejętności infobrokerskie rozwija w firmie Infobrokerska.pl. Dryg do marketingu realizuje w agencji marketingowej Pink Mint. Trener OSINT i kompetencji cyfrowych. Od 10 lat prowadzi szkolenia dla biznesu i administracji publicznej z zakresu pozyskiwania informacji.

17 grudnia 2018 godz. 11.30 - Wykład połączony z warsztatem: Siedem filarów mediaspołeczności, czyli najgorętsze trendy w Sieci do promocji przedsięwzięcia. Prowadzący: Maria Jakóbczyk-Rams, kulturoznawca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką reklamy i promocji w Internecie, bada i analizuje niestandardowe działania reklamowe oraz  interesuje się zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami i ich zastosowaniem w budowaniu marki, wizerunku, promocji instytucji.

Projekt "Pociąg do tradycji" sfinansowano ze środków Programu "Lokalne Partnerstwa PAFW" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.