W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie Filii w Płazie, tak jak w całej Polsce, obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W związku z tym, w listopadzie przygotowaliśmy cykl spotkań dla dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Nasi młodsi czytelnicy poznali krótką historię  powstania państwa polskiego, zobaczyli prezentację Na szlaku orła białego oraz  Zostań małym legionistą, dowiedzieli się również jak prawidłowo składać naszą polską flagę.

Dla starszych przygotowaliśmy z kolei prezentacje: Przystanek Niepodległość - czyli jak dobrze być Polakiem oraz Bohaterowie Niepodległej.  Ważny jubileusz był też świetną okazją do zorganizowania i zaprezentowania wystaw: pierwsza przedstawiała fragmenty czasopism, które ukazywały się zaraz po zakończeniu  I wojny światowej, pierwsze polskie pieniądze obowiązujące w tamtym okresie oraz plecak legionisty. Druga to sylwetki polskich bohaterów walczących o niepodległość Polski.