Rok 2018 jest rokiem szczególnym: Polska obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji chrzanowska biblioteka, jako partner projektu "W stronę niepodległości", realizowanego przez chrzanowskie Muzeum im. Ireny i Mieczysława Mazarakich,  przeprowadziła cykl warsztatów edukacyjno-plastycznych. W Oddziale dla Dzieci od września do listopada spotykały się grupy małych czytelników z przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych z powiatu chrzanowskiego na warsztatach pod tytułem "Zostań małym legionistą".

Po spotkaniu dzieci potrafiły powiedzieć, kiedy Polska odzyskała niepodległość, jakie są polskie symbole narodowe, kim był Józef Piłsudski i co zawdzięczamy Legionom Polskim. Nie zabrakło również ciekawostek: dzięki spotkaniom dzieci wiedzą, jak wabił się pies Józefa Piłsudskiego , jak na imię miała jego klacz, kto nosił czapkę maciejówkę oraz brzmią słowa pieśni "My pierwsza brygada". Rozmawialiśmy również o tym, jak wyglądało życie Polaków pod zaborami  i o tym czym były rozbiory w historii naszej Ojczyzny. W części warsztatowej dzieci młodsze wykonywały "wąsy Piłsudskiego" ? kolorowały i wycinały bujne wąsiska, które później dumnie prezentowały się na małych buziach, zamocowane na gumkach. Starsi mieli trudniejsze zadanie: z szarej bibuły i papieru technicznego konstruowali czapki maciejówki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii!