W dniach 30 listopada 2018 - 1 grudnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbył się IV Festiwal Pomocy, Współpracy i Integracji, który organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W pierwszym dniu imprezy uczestnicy - uczniowie chrzanowskich szkół integrowali się podczas zabawy literacko-edukacyjnej "Na św. Andrzeja - z wróżby nadzieja". Andrzejki to dzień niezwykły, według dawnych wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła tajemnicza aura, a wróżby, szczególnie te dotyczące miłości miały moc. Uczestnicy spotkania również kultywowali zwyczaje Andrzejkowe lejąc wosk, wróżąc z butów czy szukając wróżb ukrytych w bibliotece. Na zakończenie zabawy obejrzeliśmy występy zespołów z UTW w Chrzanowie: "Senior Singers" oraz "Ali i Babki" , które poderwały publiczność do wspólnej zabawy. Kolejną atrakcją dla uczestników był występ grupy wolontariuszy  z UTW w Chrzanowie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chrzanowie pt. "Pociągiem do przeszłości", którzy w ciekawy sposób zaprezentowali poprzez piosenki i wiersze pod wspólna nazwą "Lokomotywa" nawiązujące do historii Chrzanowa i Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce. Występ bardzo podobał się publiczności, wspólnie śpiewaliśmy piosenkę o Chrzanowie i utworzyliśmy pociąg, który wędrował po całej bibliotece.

Drugi dzień Festiwalu, czyli 1 grudnia 2018 to Gala Festiwalowa, na którą zaproszono wolontariuszy biblioteki, darczyńców CAZCH, osoby reprezentujące instytucje, stowarzyszenia i organizacje, które przez cały rok współpracowały z biblioteką. Podczas gali wszyscy otrzymali podziękowania w formie dyplomu. Uroczystości towarzyszyły występy Maśka Nowaka z zespołu Eder oraz Krzysztofa Brandysa. Koncert zespołu Hard Times, muzycznego trio powstałego w 2009 roku specjalizującego się w bluesowych i folkowych brzmieniach, był już ostatnią niespodzianką-podziękowaniem dla wszystkich darczyńców i przyjaciół chrzanowskiej biblioteki. Na repertuar Hard Times składają się bluesowe pieśni i ragtime'y w autorskich aranżacjach sięgających inspiracją od muzyki hiszpańskiej po afrykański folk, okraszone spontaniczną improwizacją i radością wspólnego muzykowania. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom, wolontariuszom i darczyńcom CAZCH za zaangażowanie oraz poświęcenie czasu dla biblioteki oraz wszystkim osobom, które przygotowały program artystyczny.

Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Pomocy, Współpracy i Integracji już za rok!