A- A A+

W piątek 25 stycznia 2019 członkowie Stowarzyszenia "Stacja Chrzanów" Krzysztof Brandys i Kacper Groń byli prelegentami Wszechnicy Chrzanowskiej organizowanej w ramach projektu "Pociąg do Tradycji".

Tematyka spotkania - Luxtorpeda, produkowana w chrzanowskim Fabloku w latach 30 XX wieku, przyciągnęła tłumy zainteresowanych. Ciekawe zdjęcia, archiwalne filmy oraz znane już fakty i ciekawostki wzbudziły zainteresowanie młodszych i starszych uczestników wykładu. Zaprezentowane zostały również opracowania własne i fakty, które dotąd nie zostały nigdzie opublikowane (na przykład cena biletu, czyli koszt przejażdżki Luxtorpedą na trasie Kraków - Zakopane). Dzięki zachowanym rozkładom jazdy, w których są podane widełki cen za przejazdy, Krzysztof Brandys wyliczył, że w 1939 r. bilet na Luxtorpedę, na trasie Kraków - Zakopane, kosztował 11,30 złp (ówczesnych złotych polskich). To była wtedy równowartość 38 bochenków chleba. Zakładając, że współcześnie bilet na przejazd Luxtorpedą ma równowartość 38 bochenków chleba, a jeden bochenek kosztuje dziś 3 złote, to obecnie cena biletu na Luxtorpedę, na trasie Kraków - Zakopane, wynosiłaby 114 złotych.

Zapraszamy na kolejną Wszechnicę związaną z tematem Fabryki Lokomotyw oraz przypadającą na ten rok setną rocznicę jej założenia, 22 lutego 2019 pochylimy się nad nowatorskimi konstrukcjami parowozów, które w latach 30. XX wieku wyprodukował Fablok.

Projekt "Pociąg do tradycji" dofinansowano ze środków Programu "Lokalne Partnerstwa PAFW" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce".


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2