Historia o zakładaniu biblioteki była  jednym z punktów programu zajęć bibliotecznych w filii Luszowice. Bohaterem lekcji był skrzat, który wprowadził maluchy w baśniowy świat książek.

Dzięki opowieści Ewy Stadtmuller o przygodach skrzata Jagódki maluchy dowiedziały się, że - "każda książka przeznaczona do wypożyczania otrzymała swój dowód osobisty, na którym wypisany był jej tytuł, a także nazwisko autora". Był to pierwszy punkt programu. Potem dzieciaki opowiadały krasnoludkowe historie, wymieniały  imiona skrzatów, smerfów i innych leśnych stworzeń. Nieco dłużej zatrzymały się przy baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Maluchy prześcigały się w snuciu opowieści.

Tradycyjnie już dopełnieniem zajęć biblioterapeutycznych były warsztaty plastyczne związane tematycznie z prezentowanym bohaterem literackim. Każde z dzieci wykorzystując technikę papieroplastki wykonało swojego skrzata i nadało mu imię. Na zakończenie zerówkowicze otrzymali kolorowe książeczki z naklejką. Każde, które skompletuje dziesięć naklejek otrzyma dyplom Honorowego Czytelnika Biblioteki w Luszowicach.