Na biblioteczną wędrówkę po zamkach Jury Krakowsko-Czestochowskiej wybrali się czwartoklasiści z SP w Luszowicach. Uczniowie poznali przy okazji legendy wiążące się z średniowiecznymi zamczyskami.

Po co w zamku wieża? Co to jest stołpa? Jaką funkcję w średniowiecznych fortyfikacjach pełnił rondel? I skąd w ogóle wzięła się nazwa zamek? - to tylko nieliczne zagadnienia, nad którymi dyskutowali uczniowie. Zajęcia zaczęły się bowiem od zapoznania dzieci z architekturą średniowiecznych fortyfikacji. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania, dlaczego zamki lokowano w trudno dostępnych miejscach, dlaczego budowle obronne Jury Krakowsko-Częstochowskiej nazywano Orlimi Gniazdami. Niemałym dylematem okazało się rozróżnienie  zamku od pałacu.  Podczas zajęć obok imion królów i królowych pojawiały się owiane legendą imiona bohaterów: Biała Dama z Lipowca, Czarny Pies z Ogrodzieńca, czy Sroga Pani z Suchej Beskidzkiej.