Każde większe miasto ma swoją legendę, którą warto poznać. Wiedzą to już maluchy uczestniczące w lekcji bibliotecznej poświęconej warszawskiemu bazyliszkowi.

Spotkania z legendami i baśniami wpisują się w realizowany przez luszowicką bibliotekę i Justynę Dudek, nauczycielkę wychowania przedszkolnego, projekt czytelniczy "Baśnie znane i nieznane". Przez kilka miesięcy współpracy przedszkolaki poznały już szereg legend i baśni. Piekły toruńskie pierniki, stworzyły smoka wawelskiego. Tym razem przyszła kolej na Bazyliszka. Opowieść o straszliwym potworze zamieszkującym lochy warszawskiej kamienicy zaskoczyła dzieci. Z zapartym tchem wysłuchały historii i starały się pobudzić wyobraźnię, by potem wykonać instalację przestrzenną przedstawiającą okrutnego stwora. Wyobraźnia dzieci wykreowała postać ni to węża, ni to smoka, pokrytego kolorowymi łuskami. Bazyliszek ? w całej swojej okazałości ? powędrował do oddziału przedszkolnego, strasząc po drodze napotkane osoby. Żadna jednak nie zamieniła się w kamień.