Trudno wymienić atrakcje, z których skorzystały podczas półkolonii w Bibliotece w Luszowicach mali uczestnicy. A temat przewodni "Pożytecznych wakacji 2019"  brzmiał "Lokomotywy Niepodległości. Stacja biblioteka" .

STACJA 1
Lokomotywa z dziećmi (patrz wycieczka z Luszowic) wyruszyła do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie na inaugurację wakacji. Uczestnicy obejrzeli ekspozycję modeli lokomotyw oraz bawiły się na macie interaktywnej.

STACJA 2
Dzieciaki miały bardzo urozmaicone zajęcia. Prowadziła je Dorota Lipiarska z Oddziału Dziecięcego MBP w Chrzanowie. Na starcie poznali - za pośrednictwem prezentacji multimedialnej - krótką historię Fabloku. Prezentacji multimedialnej towarzyszyły warsztaty literacko-plastyczne, podczas których dzieci wykonały lizaki kolejarskie oraz ... zamieniając się w konstruktorów lokomotyw - transparenty. Ale na tym nie koniec. Finałem zajęć zabawa ozobotami, poprzez która dzieciaki poznali podstawy programowania.

STACJA 3
Dzisiaj dzieci pracowały w grupach nad obrazami z lokomotywą w tle. Spora atrakcją stała się również zabawa na świeżym powietrzu "Bańkowe szaleństwo". Radości i krzykom nie było końca, gdy uczestnicy biegali za gigantycznymi bańkami mydlanymi. Każdy chciał "stworzyć" i "upolować" jak największą bańkę. Przy okazji swe podwoje otworzył WARS, pociągowa kawiarenka, w której serwowano zimna lemoniadę i chrupki ufundowane przez Pana Sołtysa (za co dziękujemy ;-)). Aby połączyć zabawę z nauką na koniec dzieci odbyły turystyczną podroż śladami Fabloku. Przewodnikiem była p. Agnieszka Mendela z Punktu Informacji Turystycznej MBP w Chrzanowie.

STACJA 4

O tym, że niełatwo zaprojektować i wykonać model lokomotywy przekonały się dzieci w czwartym dniu półkolonii. Młodzi konstruktorzy rozpoczęli projektowanie od stworzenia przestrzennych modeli z pudeł kartonowych. Kolejny etap to wykonanie projektu na papierze, a następnie przeniesienie koncepcji w trójwymiarową przestrzeń. Na koniec trzeba było ozdobić lokomotywę. W bibliotece trwały gorączkowe prace konstrukcyjne. Projektanci pracowali w grupach i niejednokrotnie musieli dość do porozumienia, by wykonać wspólny model. W końcu praca w grupie wymaga kompromisów.
Czwarty dzień półkolonii zakończyła konkurencja sportowa: rzut arbuzem do kosza. Jutro projektujemy tabor kolejowy oraz lokujemy w nich pasażerów.

STACJA 5, 6

Po intensywnych pracach konstruktorskich mury luszowickiej biblioteki opuściły trzy lokomotywy z wagonami. I tak biblioteka w Luszowicach zyskała status drugiej - po Fabloku - fabryki lokomotyw w okolicy. Choć końcowe prace wymagały sporej cierpliwości i niejednokrotnie precyzji, uczestnicy półkolonii spisali się na medal. Każdy był dumny ze swojego modelu i chciał zabrać go do domu, by pochwalić się rodzicom.
Następnie podczas zajęć na świeżym powietrzu dzieci wytyczyły trasę, którą podąży ich pociąg. I tak ze stacji Luszowice pojechały lokomotywy do Paryża, Egiptu, na Antarktydę, a nawet na koniec świata, bo przecież w podróże w wyobraźni nie znają ograniczeń.

STACJA 7
Budziły sensację. Ustanawiały rekordy prędkości. Zachwycały kształtem i konstrukcją. Mowa o lokomotywach i parowozach produkowanych w chrzanowskim Fabloku. Spotkanie luszowickich półkolonistów w Muzeum w Chrzanowie stworzyło okazję do poznania historii pierwszej fabryki lokomotyw w Polsce oraz dziejów kolejarstwa na ziemiach chrzanowskich. Był to również czas twórczej pracy nad czapkami kolejarza i kolejarskim lizakiem. Dzieci samodzielnie wykonały akcesoria pracownika PKP.
Muzealną ekspozycję zaprezentowała dzieciom w niezwykle ciekawy sposób Marta Gawor. Zwiedzający wysłuchali wielu interesujących historii o parowozach, spalinowozach. Dla niejednego było zaskoczeniem, że chrzanowski Fablok produkował maszyny nie tylko dla kolei, ale również autobusy czy sprzęt dla wojska. Niewiele brakowało, aby z fabryki wyjeżdżały w świat także samochody marki Renault. Dzieci zobaczyły makietę zakładu, modele parowozów, spalinowozów, deski kreślarskie oraz szereg innych pamiątek związanych z Fablokiem.
Po zakończonych zajęciach uczestnicy półkolonii przespacerowali się ogrodem wokół Domu Urbańczyka poznając ekspozycję geologiczną. Finałem wyjazdu do Chrzanowa był wypad na lody.

STACJA 8,9

Lokomotywa Juliana Tuwima stała się główną bohaterką warsztatów teatralnych prowadzonych przez profesjonalną aktorkę Jolantę Kasprzyk z MBP w Chrzanowie.
Artystka w oparciu o wiersz Tuwima przeprowadziła z dziećmi warsztaty teatralno- aktorskie oraz warsztaty plastyczno-literackie.
Potem dzieci kontynuowały prace nad makietami kolejowymi.

STACJA KOŃCOWA
Po dwóch tygodniach jazdy po torach biblioteczna lokomotywa dotarła do ostatniej stacji. Oj działo, się działo. Dzieci dokończyły pokaźnych rozmiarów makiety kolejowe wytyczając tory, budując domy, dokonując niwelacji terenu. Efektów pracy mógłby pozazdrościć im niejedne projektant. Jednak największe emocje towarzyszyło rozstrzygnięciu konkursu literacko-plastycznego pt. "LOKOMOTYWA". Inspiracją dla prac stał się wiersz Juliana Tuwima, który towarzyszył dzieciakom podczas "Pożytecznych wakacji". Pomysłowość uczestników zadziwiła jury. Na konkurs wpłynęły bowiem kolorowe komiksy wykonane w różnych technikach ? od rysunku po grafikę komputerową. Nie zabrakło również modeli przestrzennych. Nim rozdano sfinansowane z fundusz soleckiego nagrody, dzieci wzięły udział w wystawie pokonkursowej, na której zaprezentowane zostały wszystkie prace. Na koniec po raz kolejny swe podwoje otworzył Wars tym razem serwując domowej roboty przysmaki.