W dniach 24.06 - 06.07.2019 r. w Filii w Balinie zorganizowano Pożyteczne Wakacje pod hasłem: "Lokomotywy Niepodległości - Stacja Biblioteka"
Uczestniczyło w nich 17 dzieci - ze szkoły podstawowej i przedszkola w Balinie.

Cała akcja potoczyła się według wcześniej ustalonego planu. Każdego dnia oprócz przewidzianych zajęć odbywały się gry i zabawy.

W poniedziałek dzieci pojechały do Miejskie Biblioteki Publicznej w Chrzanowie na zajęcia rekreacyjne i seans filmowy.

We wtorek odbyły się warsztaty teatralno-plastyczne pt.: "Tuwimowa lokomotywa". W trakcie zajęć dzieci wysłuchały wiersz pt.: "Lokomotywa", a następnie każde z dzieci za zadanie miało narysować pociągowy wagon. Następnie na świeżym powietrzu odbyły się zajęcia teatralne polegające na rozciąganiu mięśni buzi i recytowanie wiersza przez każde dziecko.

W środę odbyła się prezentacja multimedialna pt.:"Turystyczna podróż śladami Fabloku".

Czwartek upłynął na grach i zabawach na świeżym powietrzu, a w piątek dzieci zamieniły się w malarzy malujących postać kolejarza.

Drugi tydzień wakacji rozpoczął się od zajęć plastycznych i narysowania pamiątkowej pocztówki z Fabloku.

We wtorek odbyła się wycieczka do Muzeum w Chrzanowie w trakcie której, dzieci zwiedziły wystawę "Pierwsza w Polsce...Na 100-lecie założenia Fabloku" oraz uczestniczyły w interesujących warsztatach. W trakcie trwania zajęć jednym z zadań było odgadnięcie zgadywanki na temat Fabloku oraz wykonanie czapki kolejarza i lizaka kolejarskiego.

W środę dzieci pojechały do Chrzanowa na spacer tematyczny Szlakiem Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce. W trakcie spaceru przewodnik opowiadał historię związaną z Fablokiem i fabryką lokomotyw.

W czwartek w trakcie zajęć odbyła się prezentacja multimedialna o Fabloku oraz warsztaty literacko-plastyczne z elementami programowania robotów. Piątek upłynął w artystyczno-sportowym duchu, a po zabawach sportowych, dzieci rysowały kredą elementy pociągu i jego pasażerów. Na zakończenie spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i wręczenie nagród.