"Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie" - odczytaniem tego fragmentu utworu Marii Konopnickiej rozpoczęły się w bibliotece w Luszowicach krasnoludkowe warsztaty biblioterapeutyczne.

Punktem wyjścia stała się prezentacja multimedialna poświęcona skrzatom, krasnalom, elfom, smerfom i innym niewielkich rozmiarom postaciom. Prezentację przygotował Oddział Dziecięcy MBP w Chrzanowie.
Potem, w oparciu o opowieść Lucyny Krzemienieckiej, dzieci z zerówki poznały jedną z przygód krasnala Hałabały. "Bajanie na ścianie" - bo taką formę przybrały zajęcia spotkało się z dużym zainteresowaniem maluchów. Poczuły się jak w kinie. Jednak największą frajdę sprawiły im zajęcia ruchowe połączone ze śpiewem piosenki "My jesteśmy krasnoludki".
Na koniec zajęć bibliotecznych dzieci wykonały krasnoludki. I gdy skrzaty stanęły w barwnym szeregu, to nikt już nie miał wątpliwości, że krasnoludki są na świecie.
Zajęcia zorganizowano wspólnie z p. Justyną Dudek, nauczycielka wychowania przedszkolnego.