A- A A+

Sztuce renesansu poświęcone zostały zajęcia dla piątoklasistów w bibliotece w Luszowicach. Spośród najsłynniejszych dzieł malarskich dobry Odrodzenia największe emocje wzbudziła Mona Lisa w popkulturze.

Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienie znaczenia terminu renesans. Uczniowie próbowali odpowiedzieć, co to znaczy dzisiaj być człowiekiem renesansu. Następnie uzyskali informacje na temat genialnych ludzi renesansu: malarzy, architektów, poetów, rzeźbiarzy, specjalistów od machin latających i efektów specjalnych. Słowem ludzi wyprzedzających swoją epokę, wytyczających nowe trendy. 

Pokazanie ich arcybogatej twórczości było możliwe dzięki prezentacji multimedialnej. W bibliotece zagościła więc Mona Lisa Leonarda da Vinci z jej tajemniczym uśmiechem, Dama z łasiczką, zaginiony podczas II wojny światowej Portret młodzieńca Rafaela Santi, Dawid Michała Anioła. Na przykładzie fresków Leonarda da Vinci i Michała Anioła omówiono cechy malarstwa renesansowego gloryfikującego piękno ludzkiego ciała, śmiało operującego perspektywą linearną i powietrzną. Przy okazji uczestnicy dowiedzieli się, czym jest fresk, sfumato, tondo. Była to solidna porcja wiedzy. 

I z pewnością można powiedzieć, że zajęcia w bibliotece nie były zmarnowaną godziną. I dobrze. Bo jak mawiał Michał Anioł: Nad stracony czas nic bardziej nie boli. Lekcję przygotowano we współpracy z p. Justyna Dudek, nauczycielką sztuki w SP w Luszowicach. 


katalogi

zakup

napis2rokNiepd

dkk bane

 www 4kroki

kon2