Poszukując informacji czytelnicy często napotykają na trudności. Projekt miał na celu przygotowanie  podpowiadacza- instrukcji obsługi, przewodnika po dostępnych zbiorach zawierających informacje o powiecie chrzanowskim. Rekrutując uczestników warsztatów przygotowano 4 projekty ulotek skierowanych do różnych grup odbiorców:

1. do uczestników, którzy w tradycyjny sposób wyszukują wszystko co im jest potrzebne. Ich doświadczenie z poszukiwań pomoże w zaprojektowaniu instrukcji,

2. do uczestników, którzy mają umiejętność poruszania się po narzędziach internetowych i czują potrzebę podzielenia się swoja wiedzą.

3. do uczestników, którzy szukali informacji o regionie i nie mogli znaleźć. Ich doświadczenie z poszukiwań pomoże w zaprojektowaniu instrukcji.

4. do uczestników, którzy po prostu chcieli miło spędzić czas a przy okazji zrobić coś wspólnie dla innych.

Zostało przeprowadzonych 6 warsztatów, podczas których uczestnicy przygotowali 11 projektów instrukcji obsługi wiedzy o regionie. W każdym warsztacie brało udział 8 do 16 uczestników. Każdy warsztat składał się w trzech etapów-stref: strefy rozmowy, poszukiwań oraz projektowania.

W strefie rozmowy zbieraliśmy nasze doświadczenia z poszukiwań, zapisywaliśmy wszystko, co pomagało w dotarciu do wiedzy: Wikipedia, blog, warsztaty, filmy instruktażowe, spisy treści, kursy internetowe, podręczniki, fora internetowe i wiele innych.

W strefie poszukiwań uczestnicy mierzyli się z zadaniami dotyczącymi informacji o powiecie chrzanowskim dostępnymi w Internecie lub książkach. Zadania były tak przygotowane, aby nie można było do nich łatwo dotrzeć przez wyszukiwarkę internetową lub spis treści.

W strefie projektowania uczestnicy na podstawie wcześniejszych doświadczeń oraz tych zdobytych na warsztacie projektowali instrukcję obsługi wiedzy o regionie. Projektowania odbywało się w stylu  kawiarnianym, były ciastka oraz ciepłe i zimne napoje.

Zaprojektowano 11 instrukcji:
1. gra
2. film
3. portal informacyjny
4. strona internetowa I
5. strona internetowa II
6. strona internetowa III
7. plakat
8. broszura
9. kurs
10. kompendium
11. mini broszura

Głosowanie

Word cafe

Grupa robocza

Podczas głosowania wybrano do realizacji broszurę i plakat. Do pracy w grupie roboczej realizującej projekty zgłosiło się 7 osób.
Instrukcja po raz pierwszy szerszej publiczności została zaprezentowana podczas gali kończącej projekt. Podczas gali uczestnicy warsztatów i członkowie grupy roboczej opowiedzieli o swoim udziale w  realizacji projektu. Każdy opowiadał przez pryzmat swoich paski. Uczestnicy poznali wrażenia z pracy nad projektem skoczka spadochronowego, nauczyciela i Pogorzycanek.
Interaktywna broszura jest dostępna pod adresem: regionalia.chrzanow.pl/broszura

Gala

Miejska Biblioteka Publiczna w otrzymała dotację na realizację Eksperymentu ze środków Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Umowy Dotacji z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Dzięki realizacji Eksperymentu "Wiedza o regionie - instrukcja obsługi" Czytelnicy otrzymali przewodnik po narzędziach tradycyjnych i internetowych związanych z powiatem chrzanowskim. Instrukcja obsługi jest dostępna dla wszystkich długo po  zakończeniu projektu. Poszukujący wiedzy o powiecie nie będą musieli sami szukać raz tu, raz tam, ponieważ instrukcja pomoże im w wyborze narzędzia. W jednym miejscu znajdą informacje kierujące ich do potrzebnej wiedzy.
Udział w warsztatach zintegrował uczestników a biorący udział w grupie roboczej zadeklarowali dalszą współpracę i rozwijanie interaktywnej broszury. Do dalszej pracy zostaną włączeni także nowi uczestnicy. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak trudno jest korzystając wyszukiwarek internetowych dotrzeć do informacji o powiecie chrzanowskim, które są dostępne w sieci.

Dzięki eksperymentowi biblioteka otrzymała projekty i gotowe pomysły na narzędzia pomagające w  dotarciu do informacji o powiecie chrzanowskim. te projekty mogą być zrealizowane w późniejszym  czasie.