„W stronę Niepodległości” dofinansowanego ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018.
Projekt „W stronę Niepodległości” zakłada organizację działań, skierowanych do mieszkańców powiatu chrzanowskiego, upamiętniających i przybliżających uczestnikom wydarzenia, postaci i zjawiska z czasów I wojny światowej. Odbędą się spotkania z mieszkańcami w placówkach bibliotecznych całego powiatu, w celu pozyskania, digitalizacji i utrwalenia pamiątek z czasów I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. Na bazie zgromadzonego materiału zostanie przygotowana wystawa plenerowa. Po opracowaniu merytorycznym pozyskane archiwalia zostaną opublikowane. Zorganizowany będzie też happening, podczas którego zostanie podjęta próba bicia rekordu liczby zgromadzonych legionistów, nawiązująca do organizacji oddziałów wychodzących do Krakowa w 1914 r. W celu przygotowania do udziału w happeningu odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, które poprzez zabawę dostarczą też podstawowej wiedzy na temat odradzania się Polski. Ważnym elementem projektu będzie wystawa w Muzeum i konferencja. Na projekt składają się następujące wydarzenia:
- Spotkania z mieszkańcami powiatu chrzanowskiego „Odkrywamy Niepodległość” – Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz biblioteki pozostałych gmin powiatu chrzanowskiego zaproszą mieszkańców na spotkania i dzielenie się wspomnieniami, wiadomościami, zdjęciami, dokumentami i wszelkimi innymi pamiątkami z czasów I wojny światowej oraz 20-lecia międzywojennego. Pozwoli to na zebranie przedmiotów i informacji o uczestnictwie w I wojnie oraz budowie II Rzeczpospolitej mieszkańców powiatu chrzanowskiego, choćby w postaci kopii czy danych biograficznych.
- Opracowana zostanie strona internetowa projektu, na której będą umieszczane zapowiedzi wydarzeń i relacje z nich.
- Warsztaty dla dzieci, dzięki którym poprzez zabawę zostanie uczestnikom przybliżona historia Polski. Przygotują one do udziału w happeningu i bicia rekordu.
- Warsztaty dla podopiecznych Fundacji Brata Alberta w Chrzanowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz pensjonariuszy domów opieki społecznej, które pozwolą na udział tej grupy w happeningu.
- Warsztaty edukacyjne dla młodzieży, przybliżające historię Polski niepodległej w tym dzieje legionów i biografie ojców niepodległości, które przygotują do aktywnego i świadomego udziału w konferencji. Podczas zajęć będą przygotowywane stroje wykorzystane podczas happeningu.
- Wystawa plenerowa przygotowana na podstawie zebranych od mieszkańców artefaktów, prezentowana w 5 gminach powiatu. Będzie ona gotowa do wypożyczenia. Na zasadach wolnej licencji będzie też udostępniony jej cyfrowy projekt gotowy do wydrukowania.
- Happening, podczas którego przedszkolaki i uczniowie ze szkół powiatu chrzanowskiego i wszyscy chętni mieszkańcy zgromadzą się z atrybutami legionisty. Uczestnicy przejdą ulicami miasta. Będzie to nawiązanie do wymarszu oddziałów ochotników z Chrzanowa do Krakowa, jakie miało miejsce w 1914 r. Podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu liczby osób przebranych za legionistów zgromadzonych w Chrzanowie.
- Wystawa w Muzeum w Chrzanowie poświęcona I wojnie światowej i drodze Polaków do Niepodległości, przygotowana w oparciu o zbiory własne Muzeum oraz wypożyczenia z muzeów krakowskich. Przybliży ona przebieg działań wojennych na frontach I wojny światowej, codzienność żołnierzy, sposób spędzania wolnego czasu. Pokaże też wybrane aspekty następstw prowadzonych działań wojennych.
- Publikacja przygotowana w oparciu o materiały zebrane podczas spotkań z mieszkańcami powiatu chrzanowskiego, opracowane przez muzealników i opublikowane.
- Konferencja, na której zostanie przedstawiona historia działających w Chrzanowie i niektórych miejscowościach powiatu organizacji patriotycznych i paramilitarnych, udziale chrzanowian w walkach na frontach I wojny i budowie II RP. Konferencji będzie towarzyszyła promocja książki wspomnianej wyżej.
- Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów zarówno szkolnych jak i składających się z osób dorosłych .
- Film dokumentujący wydarzenia realizowane w ramach projektu, będący zapisem spotkań z mieszkańcami, ich opowieści rodzinnych i przeżyć, a także pokazujący uczestnictwo w zaplanowanych działaniach.