LEMoniada - FANtastyczne wydarzenia inspirowane literaturą Stanisława Lema

CYTAT

Upływ czasu historycznego działa na literaturę niczym wiatr na ogień: małe płomyki gasi, a silne roznieca.
Stanisław Lem, “Rozprawy i szkice”

Realizowane działania projektowe

DSC_0163
WARSZTATY

Skierowane do dzieci i młodzieży, oferujące różne rodzaje aktywności nawiązujące do twórczości Stanisława Lema oraz zagadnień związanych z fantastyką. W ramach projektu odbyły się cztery rodzaje warsztatów: "Bajki Robotów", "Obłok Magellana", "Na podbój kosmosu, czyli kosmiczny odlot" oraz "Wejście na Orbitę".

SPOTKANIA AUTORSKIE

Kierując się głównymi założeniami projektu, zorganizowaliśmy sześć spotkań autorskich, z twórcami polskiej literatury zarówno z gatunku fantastyki ale również i takich, których twórczość inspirowana jest wszelkimi „innymi światami”, metafizycznością oraz zjawiskami rozgrywającymi się na pograniczu rzeczywistości.

theatre-gdcf6244d3_1920
ETIUDA TEATRALNA

Etiuda, której scenariusz został oparty na twórczości Stanisława Lema. Do udziału w niej zaprosiliśmy młodzież licealną powiatu chrzanowskiego oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie.

ASTRONAUCI

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z gminy chrzanów nawiązujący do twórczości Stanisława Lema, którego tematem przewodnim jest astronautyka i konstrukcja statku kosmicznego.

cytat

Człowiek osiąga w życiu tym więcej, im dalsze wytycza sobie cele.
Stanisław Lem, “Obłok Magellana”

opis projektu

LEMoniada – FANtastyczne wydarzenia inspirowane literaturą Stanisława Lema

Projekt, na który składa się cykl wydarzeń literackich inspirowanych życiem i twórczością literacką Stanisława Lema z okazji przypadającej w 2021 roku100. rocznicy urodzin pisarza. Łączy różne formy promocji literatury science fiction: spotkania autorskie, warsztaty, konkurs plastyczny oraz etiudę teatralną. Dzięki skierowaniu działań do odbiorców w różnym wieku, tworzy warunki do integracji międzypokoleniowej uczestników. Wszystkie działania zakładają bezpośredni sposób zaangażowania uczestników, co pozwoli na rozwijanie nowych kompetencji i poszerzenie wiedzy uczestników na styku literatury i zagadnień związanych z astronomią, fizyką, nowoczesnymi technologiami oraz robotyką. Wszystkie elementy projektu mają na celu ukazanie kulturotwórczej roli literatury Stanisława Lema poprzez wielorakość jej współczesnego odczytania na nowe sposoby, przez różne grupy odbiorców oraz popularyzacje literatury z gatunku science fiction:

1. Dzienniki gwiazdowe – sześć spotkań autorskich z pisarzami polskiej literatury z gatunku fantastyki, które obędą się w Bibliotece Głównej w Chrzanowie oraz filiach w Płazie, Luszowicach i Balinie. Podczas spotkań promowane będą nowości książkowe zwłaszcza z gatunku fantastyki (zaproszonych autorów), we współpracy z wydawnictwami współpracującymi z autorami.

2. Bajki robotów – cztery warsztaty z podstaw programowania i robotyki dla dzieci. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez Annę Fitrzyk na podstawie własnego scenariusza “100 km ponad ziemią” opartego na książce Karoliny Bąkowskiej „Niesamowity wszechświat” z wykorzystaniem robotów Ozobot.

3. Wejście na orbitę – cztery warsztaty tworzenia komiksu, ilustracji i karykatury oparte na literaturze fantastycznonaukową.

4. Na podbój kosmosu, czyli kosmiczny odlot – warsztat dla dzieci – wg autorskiego scenariusza bibliotekarki Anny Kasprzyk nagrodzonego w konkursie Żółtej Ciżemki . Scenariusz powstał w oparciu o książkę Karoliny Bąkowskiej „Niesamowity wszechświat”.

5. Astronauci – konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży z powiatu chrzanowskiego nawiązujący do twórczości Stanisława Lema, którego tematem przewodnim będzie astronautyka i konstrukcja statku kosmicznego. Zakłada możliwość wykorzystania do wykonania prac konkursowych różnych technik także konstrukcji przestrzennych np. w ramach upcyclingu.

6. Przekładaniec – etiuda teatralna, której scenariusz powstanie na podstawie opowiadania Stanisława Lema przy współpracy m.in. z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie oraz młodzieżą licealną powiatu chrzanowskiego. Etiuda przygotowana pod okiem bibliotekarki Anny Kasprzyk

7. Obłok Magellana – 2 warsztaty dla dzieci i młodzieży nawiązujące do tytułowej LEMoniady, w ramach których przeprowadzone zostaną doświadczenia chemiczne oraz fizyczne (doświadczenia z cieczą, wybuchającymi “kosmicznymi” wulkanami w butelce, kuchnia molekularna itp.) Warsztaty naukowe poprowadzi dr WOW. Dzięki pokazowi dzieci i młodzież zafascynowane spektakularnymi, widowiskowymi eksperymentami rozbudzają swoje zainteresowania i ciekawość świata.

8. Cyberiada impreza kulturalna podsumowująca projekt, podczas której odbędzie się wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Astronauci” i zaprezentowana zostanie międzypokoleniowa etiuda „Przekładaniec”.

LEMoniada-FANtastyczne wydarzenia inspirowane literaturą Stanisława Lema – projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2021, rodzaj zadania: wydarzenia literackie i promocja nowości wydawniczych. Kwota dofinansowania: 14.700 zł.