Opublikowano

Lekcja regionalna dla dzieci

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie wzięły w dniu 20.12.2018 r. udział w lekcji/warsztatach regionalnych w ramach projektu „Pociąg do tradycji”.
Na zajęciach poznały krótką historię Pierwszej w Polsce Fabryki Lokomotyw, obejrzały archiwalne zdjęcia przedstawiające zarówno samą fabrykę jaki i jej pracowników oraz lokomotywy produkowane przez „Fablok”. Zdjęcia pochodziły z Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Uczestnicy poznali historię kolei, zobaczyli różnice pomiędzy lokomotywami, które dawniej jeździły po torach, a tymi którymi podróżujemy obecnie. Cześć warsztatowa opierała się na wierszu Tuwima „Lokomotywa”, projektowaliśmy wagony towarowe i poznaliśmy towary przewożone pociągami. Dzieci rozpoznawały pracowników kolei oraz prace przez nich wykonywane. Wykorzystując Ozoboty uczniowie zaprojektowali stację kolejową swoich marzeń i trasę kolejową biegnącą przez nasze miasto.
Zajęcia zrealizowano w ramach projektu „Pociąg do tradycji” sfinansowanego ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce”.