Opublikowano

Wystawa „Makieta wąskotorowa”

Przez dwa dni 25 i 26 maja 2019 można było podziwiać w naszej bibliotece  Makiety i dioramy kolejowe firmy Instal Model Projekt Jarosław Ruszkowski.
Była to makieta kolejowa wąskotorowa H0e, odwzorowująca typowo polskie klimaty starych kolejek wąskotorowych. Firma Instal Model Projekt prezentowała swoją wystawę w wielu miejscach i dla wielu instytucji np. muzeów, urzędów miast, gmin, szkół itp. W każdym z tych miejsc prezentacje cieszyły się bardzo dużą popularnością i przyciągnęły mnóstwo zwiedzających. Dodatkową atrakcją wystawy było stoisko promocyjne firmy PIKO Polska, gdzie został zaprezentowany pełen asortyment produktów, wszystko czego mogą potrzebować miłośnicy kolei, poczynając od lokomotyw, wagonów, przez modele budowlane, tory, kompletne zestawy startowe, a na własnych cyfrowych systemach sterowania kończąc. Dodatkowo na stoisku została zaprezentowana duża kolej ogrodowa w skali G, gdzie najmłodsi i nie tylko mogli spróbować własnych sił w samodzielnym prowadzeniu kolejki. Łącznie makiety dysponują około 100 metrami bieżącymi torowiska firmy ROCO i TILLIG. Wyposażone w semafory kształtowe, rozjazdy z napędami sterowane z profesjonalnych pulpitów. Modele kolejowe sterowane są systemami cyfrowymi, wyposażone w dekodery emitujące dźwięki prawdziwych lokomotyw, zapowiedzi stacyjne itp. Prezentowany tabor na makietach odwzorowuje składy pociągów jakie jeździły w realnym świecie. W większości jest to tabor PKP ale również występują modele innych przewoźników. Tabor jaki został zaprezentowany pochodzi od przodujących producentów jak: PIKO, ROCO, TILLIG, BEMO, TRIX, FLEISHMAN. Podczas prezentacji mechanik prowadzący ruch na makietach opowiadał o danym modelu, zasadach działania i zasilania modeli  oraz odpowiadał na pytania od osób odwiedzających wystawę.
Organizatorem projektu „Pociąg do tradycji” jest Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, partnerami są: Stowarzyszenie UTW w Chrzanowie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie.
Projekt „Pociąg do tradycji” dofinansowano ze środków Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.