Wydawnictwo „Fablok: pamiątki Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce”

Publikacja Fablok – Pamiątki Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce ma kilkudziesięciu autorów. Zaangażowani w „Pociąg do wspomnień” pracownicy Fabloku, mieszkańcy ziemi chrzanowskiej, kolekcjonerzy oraz Muzeum w Chrzanowie udostępniali pojedyncze przedmioty albo całe zespoły pamiątek. Nawet nie próbujemy ich wartościować, bo wszystkie są częściami mozaiki stworzonej z szacunku do lokalnej historii. Dzięki środkom, które udało się pozyskać z Programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce na projekt „Pociąg do tradycji” możliwe stało się digitalizowanie pamiątek, z których spora część została pokazana w niniejszym albumie, a reszta będzie dostępna w dziale regionalnym chrzanowskiej książnicy.W publikacjach na temat Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce zawsze brakowało miejsca na pokazanie kompletu akcji spółki, jej papierów firmowych czy fotografii dokumentujących zwykłych pracowników oraz wnętrza i maszyny w czasie normalnej pracy. Autorom żal było do tej pory miejsca na drobiazgi, które pracownicy albo mieszkańcy Chrzanowa wciąż przechowują i traktują z sentymentem. Wierzymy, że wszystko co teraz zostało zebrane ułatwi kiedyś pracę osobie, która ze-chce ponownie opracować historię Fabloku.Mamy oczywiście świadomość, że udostępniane przez mieszkańców pamiątki nie stanowią kompletu istniejących odmian różnych grup przedmiotów. Często nie wiadomo na-wet czego w zestawie brakuje. Właściwie tylko akcje Fabloku pokazane i wymienione są prawie w komplecie. One jednak z racji sporej wartości kolekcjonerskiej i materialnej, znacznie częściej niż na przykład papiery firmowe, gromadzone są przez muzea i zbieraczy, dzięki czemu sporo ich przetrwało.Wspaniałym efektem pracy przy projekcie „Pociąg do wspomnień” były godziny spędzone na rozmowach z osobami, którym historia Fabloku jest bliska. Spotkania zaowocowały pomysłami na kolejne publikacje z pamiątkami związanymi z fabryką lokomotyw. Marzeniem wielu miłośników lokalnej historii jest ze-branie i zaprezentowanie wszystkich wzorów tabliczek firmowych z lokomotyw. Aby pokazać wielość ich odmian trzeba będzie trafić do wielu muzeów i kolekcjonerów. Nie mamy jednak żadnych wątpliwości, że warto. Na pokazanie w publikacji czekają także przyrządy pomiarowe (kilka prezentujemy) i specjalistyczne narzędzia produkowane w chrzanowskiej fabryce. Już teraz na informacje i fotografie tych przedmiotów czeka Dział Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.
Organizatorzy projektu

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją (kliknij w okładkę).